Czy warto jechać w góry latem?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Czy warto jechać w góry latem?

Polskie góry, to jedne z najpiękniejszych miejsc na spędzenie wakacyjnego urlopu. Nie zastanawiaj się, pakuj plecak i ruszaj tatrzańskim szlakiem ku przygodzie. A dlaczego warto jechać w góry latem?

W dobie mediów społecznościowych non stop jesteśmy “zalewani” informacjami i fotografiami, które przedstawiają piękno gór. Zapierające dech w piersiach widoki, opowieści o ciszy wśród górskich szczytów i świeżym powietrzu – czy to nie wystarczające argumenty, by zachęcić do wyjazdu na wakacyjny urlopy w góry? Zdecydowanie tak! Jest jednak małe “ale”….Jakie?

Dlaczego warto jechać w góry? I czy lato to na pewno odpowiednia pora na taki wypad? 

Góry są piękne i inne o każdej porze roku, to nie ulega wątpliwości. Zimą niekoniecznie udamy się w dalszą wędrówkę, by zdobyć np. któryś z tatrzańskich szczytów, a to wszystko ze względu na pogodę i zagrożenie lawinowe. Zimą w górach lepiej radzą sobie doświadczeni alpiniści, a nie amatorzy górskich wycieczek, którzy dopiero zaczynają swoją górską przygodę. Dlatego zdecydowanie lepszym czasem na wyjazd w góry będzie dla nich wiosna, gdy pogoda i związane z nią warunki atmosferyczne będą sprzyjać całodniowym wędrówkom. 

Wiosną górska przyroda budzi się do życia, polany wyglądają przepięknie, jest to też okres, gdy nie ma wielu turystów, ponieważ oficjalnie trwa rok szkolny. Dlatego też znane szlaki turystyczne, jak te prowadzące do Morskiego Oka, do Czarnego Stawu pod Rysami (uważanego za jedno z najpiękniejszych tatrzańskich jezior) czy do Rusinowej Polany nie są tak oblegane jak latem, przez co w większej ciszy i spokoju możemy kontemplować piękno górskiej przyrody.

To piękno zachwyca również jesienią, gdy złocą się liście na koronach drzew, ale bywa to pora roku nieprzewidywalna – jednego dnia może grzać mocne słońce, a drugiego będziemy zmuszeni zabrać ze sobą płaszcze przeciwdeszczowe – musimy być przygotowani na wiele ewentualności, pogoda nie będzie pytała nas o zdanie, to my musimy się dostosować do niej.

Najważniejsze jest odpowiednie obuwie, takie z wysoką cholewką, które będzie chroniło naszą stopę przed wszelkimi otarciami. Ważne, by miało też lekką wkładkę, która pozwoli stopie oddychać. Ale przejdźmy do kluczowej dla nas w tym artykule pory roku, czyli lata. Czy to dobry czas na wyjazd w góry?

Lato w górach. Co ze sobą zabrać?

Większość turystów (a zwłaszcza rodzin z dziećmi) decyduje się  na wyjazd w góry latem, ponieważ to jedyny okres w roku, gdy mogą wygospodarować więcej wolnego czasu. Gdy pogoda dopisuje, to cieszymy się dodatkowo, ponieważ nieco lżejszy jest plecak, nie trzeba zabierać bluz na zmianę (ale warto je wziąć, ponieważ na szczytach zawsze jest chłodniej), jest łatwiejszy dostęp do szlaków, ale minusem jest to, że są one bardziej oblegane.

W sezonie, który w polskich górach przypada na czerwiec i lipiec, odnotowuje się zawsze największą liczbę turystów. Latem nieznośny bywa upał, dlatego powinniśmy mieć ze sobą zawsze wodę, ale też kremy z wysokim filtrem, jeśli chcemy uniknąć oparzeń słonecznych. Dobre okulary przeciwsłoneczne to też niezbędna rzecz oraz nakrycie głowy – można ją osłonić chustą, czapką z daszkiem lub kapeluszem, który ochroni też kark, mocno narażony na oparzenia słoneczne.

Odzież, którą nosimy w górach latem, też jest istotna, najlepiej gdy będą to oddychające materiały z filtrem UV. A co do butów, to ich wybór zależy już od trudności szlaków, którymi mamy zamiar wędrować. Sandały nadadzą się jedynie na szlaki o małym stopniu trudności, te typowo turystyczne. Najważniejsze, by zwrócić uwagę na cholewkę przy wyborze butów.

Góry latem to fantastyczne widoki skąpanych w słońcu szczytów. W bacówkach trwa w najlepsze produkcja oscypków. Latem lepiej poznasz swoje możliwości, ponieważ warunki są bardziej sprzyjające. Oczywiście nie każdy podzieli ten entuzjazm, bo znaczna część osób woli jeździć w góry, gdy nie ma tłumów i to jest zrozumiałe – w końcu chcą się tam wyciszyć. Warto jednak poznać majestat gór o każdej porze roku i wybrać tę najbardziej nam odpowiadającą. 

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*