Jak stworzyć nowoczesne przedszkole?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak stworzyć nowoczesne przedszkole?

Artykuł sponsorowany

Badania pokazują, że stworzenie bezpiecznej, komfortowej i interesującej dla dziecka przestrzeni pozwala przyspieszać jego rozwój i pomaga mu uczyć się poprzez zabawę. 

Aranżacja sali przedszkolnej 

Charakterystycznym elementem nowoczesnego przedszkola jest jego wyjątkowy wystrój. Najważniejsze założenia aranżacji sali przedszkolnej opisane zostały w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej w 2017 roku. Według tego dokumentu sala przedszkolna powinna być wyposażona w kąciki zainteresowań, zabawki pomoce dydaktyczne, miejsce do prowadzenia prac porządkowych, przestrzeń do wypoczynku, a także strefę spożywania wspólnych posiłków. Oprócz konkretnych przestrzeni warto pomyśleć o kolorystyce ścian. Specjaliści zalecają, by były to kolory pastelowe, stonowane, tak aby nie powiększają optycznie pomieszczenie i nie przebodźcowały dzieci. Istotne są również dekoracje sali, w tym rośliny, ramki szkolne z obrazkami namalowanymi przez dzieci, plakaty czy  półki na książki.

Rozwijające zabawki 

Kolejnym elementem nowoczesnego przedszkola są równie współczesne zabawki i atrakcje dla dzieci. W tym aspekcie należy pomyśleć nad tematycznymi kącikami, które pozwolą dzieciom bawić się w różnorodny sposób. Jednym z popularniejszych trendów pomagających rozwijać się maluchom jest sensoplastyka oraz zabawy sensoryczne. Dzięki temu dzieci poznają różne struktury, powierzchnie, wielkości oraz materiały rozwijając swoje zmysły. Świetnie sprawdzają się również zabawki techniczne, które pomagają najmłodszym pracować nad myśleniem abstrakcyjnym i rozwojem kreatywności. Szczególnie interesującą grą jest nauka kodowania dla dzieci, czyli zabawa, która uczy szukania nowych rozwiązań i pokonywania przeszkód. Wśród zabawek nie powinno zabraknąć sprawdzonych rozrywek, takich jak klocki, puzzle geometryczne, moja pierwsza gra w ogrodzie czy tor przeszkód.  

Przestrzeń do spędzania wspólnego czasu 

W nowoczesnym przedszkolu nie może zabraknąć także miejsca do spędzania wspólnie czasu. Konieczne jest oddzielenie strefy zabaw, od strefy relaksu oraz miejsca do jedzenia posiłków. Każda z tych przestrzeni powinna być dobrze oddzielona, tak by dzieci mogły w łatwy sposób nauczyć się przyjętego podziału. Maluchy powinny oczywiście móc swobodnie poruszać się między poszczególnymi strefami. Oprócz oddzielnych miejsc warto zadbać także o przestrzeń dla każdego z dzieci, tak by mogły odłożyć tam swoje rzeczy i mieć miejsce tylko dla siebie. W przedszkolu świetnie sprawdza się również stworzenie strefy zabaw oraz ogrodu na zewnątrz. Zabawy można zorganizować w każdą porę roku, co pomaga dzieciom uczyć się w bardziej efektywny sposób, rozwijać się, a także lepiej funkcjonować po dotlenieniu całego organizmu na świeżym powietrzu. 

Fot.: Natalie Bond/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*