Arbuz w diecie – czy jest kaloryczny i z czym można łączyć?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Arbuz w diecie – czy jest kaloryczny i z czym można łączyć?

Arbuz jest jednym z sezonowych owoców lata – kochają go zwłaszcza dzieci, ze względu na słodki smak i soczysty miąższ. Czy jest kaloryczny i z czym można go łączyć? 

Arbuz w diecie – kaloryczność oraz właściwości 

Arbuz jest owocem niskokalorycznym. W 100 g znajduje się jedynie 30 kcal. W porównaniu np. z bananami ma bardzo mało kalorii. Niestety stanowi skoncentrowane źródło węglowodanów, z dużym poziomem glikemii, inaczej indeksem glikemicznym. Jedynie na 7,55 g węglowodanów przypada aż 6,20 g cukrów prostych. Jest więc niewskazany dla osób cierpiących z powodu cukrzycy. 

Jeśli nie cierpisz na cukrzycę, a szukasz owocu idealnego, arbuz na pewno powinien znaleźć się w twoim kręgu zainteresowań. Oto jego prozdrowotne właściwości.

1. Zmniejsza poziom ciśnienia krwi

Arbuzy zawierają w sobie L-cytrulinę, która usprawnia funkcje naczyń krwionośnych. Odkryli to profesorowie z Uniwersytetu Stanowego Florydy. Osoby, które w trakcie badań klinicznych zażywały 6 gramów L-cytruliny przez 6 tygodni znacznie obniżyły poziom ciśnienia tętniczego, nie zażywając innych leków na tę przypadłość. 

2. Zwiększa popęd seksualny 

Zauważono również, że arbuz zwiększa libido. Dzieje się tak, ponieważ jego jedzenie powoduje rozluźnienie naczyń krwionośnych, których kondycja wpływa na ukrwienie narządów płciowych. W konsekwencji nie tylko częściej mamy ochotę na łóżkowe igraszki, ale również odczuwamy znacznie większą przyjemność ze zbliżeń. Wystarczy sześć plasterków arbuza dziennie, by zmniejszyć problem z erekcją! 

3. Zmniejsza stany zapalne skóry 

Dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy arbuzy opóźniają proces starzenia się skóry, a także chronią ją przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Jest też idealny w przypadku trądziku lub zmian o charakterze zapalnym. Zawarta w nim witamina A działa wzmacniająco na naczynia krwionośne oraz zwiększa ilość tlenu w skórze. Z kolei witamina C wspomaga usuwanie wolnych rodników z całego organizmu – również ze skóry. 

4. Poprawia kondycję mięśni 

W arbuzie znajduje się cytrulina, która rozszerza światło naczyń krwionośnych, co daje efekt tzw. pompy mięśniowej. W konsekwencji zwiększamy objętość mięśni, również po treningu. Bierze ona czynny udział w cyklu mocznikowym, w ramach którego dochodzi do neutralizacji toksycznego amoniaku. Ten z kolei przyczynia się do zmęczenia mięśni, dlatego należy się go pozbyć z organizmu po treningu. 

Z czym warto łączyć arbuza? 

Arbuz bardzo dobrze smakuje samodzielnie, jednak można łączyć go z truskawkami lub cytrusami w sałatce owocowej. Z arbuza wykonasz pyszny sorbet, który ochłodzi cię w letnie, gorące dni. Arbuz wspaniale smakuje z miętą. Ten owoc idealnie nadaje się do drinków – zblendowany arbuz i mięta oraz wybrany alkohol wysokoprocentowy smakują razem wyśmienicie. 

Arbuzy są również odpowiednie do wody – tworzą wraz z nią bardzo smaczny i lekko słodki izotonik owocowy. Wystarczy kawałki arbuza dorzucić do wody wraz z odrobiną mięty dla smaku i aromatu. Z lodem taka woda świetnie sprawdzi się po treningu lub w bardzo upalne dni. Arbuzy można zjadać jako deser lub tworzyć z nich soczyste smoothie, z wybranymi owocami oraz warzywami. Przed blendowaniem warto wyjąć wszystkie pestki.

Zdj. główne: Floh Maier/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*