Alergia u psa – jak rozpoznać uczulenie i jak leczyć?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Alergia u psa – jak rozpoznać uczulenie i jak leczyć?

W obecnych czasach nie tylko ludzie są narażeni na reakcje alergiczne. Czworonogi mogą cierpieć na aż cztery rodzaje alergii. Jakie objawy może mieć pies, jak im zapobiec oraz jak je leczyć?

Objawy alergii

Alergia u czworonoga to zmartwienie niejednego właściciela, który może nawet nie zauważyć, co dzieje się z jego pupilem.

Najczęściej spotykanym przypadkiem jest alergia pokarmowa, która równie często jest problemem zdrowotnym niejednej osoby. Alergia u psa może rozpocząć się w każdym wieku, jednak zwykle pojawia się w ciągu pierwszych czterech lat życia czworonoga.

Nieprawidłowa reakcja organizmu, jaką jest alergia, może objawiać się na wiele różnych sposobów. Następuje ona, gdy określone alergeny mają kontakt z alergikiem. Przeważnie można ją zauważyć u czworonoga, kiedy pojawia się świąd, łupież, krosty lub nawet wypadanie sierści. Nie są to jedyne objawy, ponieważ równie częstymi reakcjami alergicznymi są problemy oddechowe. Zwykle zmienia się także zachowanie czworonoga, który może stać się niespokojny, drapać się zbyt często, lub na przykład stracić apetyt.

Najczęstsze psie alergie

  1. Alergia wziewna – jest to uczulenie na roztocza, grzyby oraz pyłki. Objawiać się może poprzez problemy z oddychaniem i wypływy z nosa, a także zmiany na skórze.
  2. Alergia kontaktowa – ten typ objawia się, kiedy alergeny mają bezpośrednią styczność ze skórą zwierzęcia. Przeważnie ogranicza się do reakcji w jednym miejscu, które miało kontakt z alergenem.
  3. Alergiczne pchle zapalenie skóry – to reakcja alergiczna na styczność z białkiem, które zawarte jest w ślinie oraz odchodach pcheł. Często wystarczy tylko jedno ugryzienie, przez które pies będzie się nieustannie drapał i wygryzał to miejsce. Najbardziej narażone są psy mające kontakt z kotami, ponieważ to kocie pchły powodują najsilniejsze uczulenie u psów.
  4. Alergia pokarmowa – zwykle objawy ograniczają się do skórnych, jednak może nastąpić również nadmiar woskowiny, który powoduje nieprzyjemny zapach z uszu czworonoga. O alergii pokarmowej pisaliśmy więcej tutaj.

Alergia u czworonoga – jak zdiagnozować?

Weterynarze dzielą się na grupy odnośnie skuteczności testów alergicznych. Część z nich uważa, że alergia u psa sprawdzana przez testy pokazuje tylko reakcję zwierzęcia na konkretny alergen, a nie definiuje dokładnego obrazu całej alergii. Testy alergiczne wykonywane są z krwi oraz skóry. Do badania pobierana zostaje krew czworonoga, a także sprawdzana jest reakcja skórna na niewielką ilość alergenu podaną przez wkłucie. W przypadku, kiedy pojawia się zmiana skórna taka jak bąbel, oznacza to uczulenie na tę konkretną substancję.

Najcięższa do sprawdzenia jest alergia pokarmowa, której objawy można załagodzić tylko poprzez usunięcie z diety czworonoga substancji wywołującej reakcję alergiczną. Objawia się ona głównie przez problemy z sierścią, która wypada nie w okresie linienia zwierzęcia. 

Niestety całkowita eliminacja alergenu jest niemal niemożliwa, przez co coraz częściej właściciele starają się podawać swoim pupilom samodzielnie przygotowane pokarmy. Dzięki temu wiadomo, co zostało wykorzystane w karmie i znacznie łatwiej ustalić, co jest przyczyną alergii.

Jak leczyć alergię u psa?

Niezależnie od rodzaju występującej alergii jest ona nieuleczalna i będzie obecna w życiu czworonoga do samego końca. Istnieje wiele sposobów, które mogą pozytywnie wpłynąć na komfort życia psa, poprzez wydłużenie okresów bezobjawowych.

Ten czas nazywany jest okresem remisji, podczas której alergia u psa się nie pokazuje, a zwierzę wydaje się zdrowe. Może to dodatkowo łagodzić kolejne ostre reakcje alergiczne. Należy jednak pamiętać, że nie powinno się podawać psu na własną rękę żadnych leków, aby przypadkiem mu nie zaszkodzić.

Warto usunąć alergeny z otoczenia psa, ponieważ to kontakt z nimi powoduje przykre skutki uboczne u zwierzęcia. Oczywiście należy skontaktować się z weterynarzem, który przepisze odpowiednie środki leczenia, mające pomóc przedłużyć okres remisji. To wpłynie pozytywnie na komfort i długość życia czworonoga. 

Ważne jest zastosowanie konkretnej diety, lub zmiana obecnej na taką, w której nie znajduje się żaden alergen źle wpływający na psa. Często stosowana jest immunoterapia, która stopniowo przyzwyczaja organizm do większych dawek alergenu.

Zdjęcie główne: Jamie Street/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*