Workation Index: Sprawdź, które miasta wybrać, by pracować zdalnie

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Workation Index: Sprawdź, które miasta wybrać, by pracować zdalnie

Press info

W obliczu wzrostu pracy zdalnej, wielu pracowników decyduje się na wyjazdy zagraniczne, by pracować z miejsc o cieplejszym klimacie. Taki trend otrzymał nazwę „Workation”, będącą połączeniem pracy i wakacji. Firma Preply przeprowadziła badanie, w którym porównała 74 miasta na całym świecie, aby określić najlepsze miejsca do mieszkania i pracy w trybie zdalnym.

10 najlepszych miast do pracy zdalnej

Według rankingu opracowanego przez Preply, na pierwszym miejscu znajduje się australijskie miasto Brisbane. Jednak z powodu dużej różnicy czasowej, może to nie być najlepszy wybór dla polskich pracowników zdalnych. Na szczęście, drugie miejsce zajmuje Lizbona, która jest znacznie bliżej geograficznie. W pierwszej dziesiątce znalazły się także Nikozja na Cyprze, Tajpej – stolica Tajwanu, Lublana, Helsinki, Wiedeń, Auckland, Ottawa i Reykjavik.

Co przyczynia się do większej atrakcyjności niektórych lokalizacji w porównaniu do innych, biorąc pod uwagę język, klimat i inne czynniki?

Przy planowaniu przeprowadzki i pracy zdalnej z innego kraju, kluczowym czynnikiem, który bierze się pod uwagę, jest możliwość komunikacji. Bariera językowa może znacząco utrudniać codzienne życie, dlatego często preferuje się miasta, gdzie język angielski jest używany jako język urzędowy lub jest powszechnie zrozumiały i stosowany, tak jak w miastach skandynawskich. Dlatego w rankingu przyznawano wysokie punkty tym miastom, które spełniały te kryteria i zapewniały dobrą komunikację w języku angielskim.

Jednym z głównych powodów, dla których wielu pracowników zdalnych rozważa zmianę otoczenia, jest klimat. Często marzymy o przebywaniu w miejscach o bardziej tropikalnym klimacie, zwłaszcza zimą, gdy brakuje nam promieni słonecznych, które mogłyby nas zasilić energią do bardziej efektywnej pracy.

Badania naukowe wielokrotnie potwierdziły, że temperatura może mieć pozytywny wpływ na naszą produktywność. Dlatego miastom, gdzie średnia roczna temperatura wynosi 22 stopnie Celsjusza – uznawana przez naukowców za idealną temperaturę do pracy – przyznano najwyższe punkty w tej kategorii w rankingu.

Kolejnym elementem, który został uwzględniony przez algorytm były koszty mieszkaniowe, które są najwyższym stałym miesięcznym wydatkiem. Przeprowadzka do miasta, w którym będziemy mniej płacić za czynsz to dla wielu pracowników jeden z głównych powodów, dla którego decydują się spakować swoje walizki.

I w końcu, szukając idealnej lokalizacji do pracy szukamy też zwykle miejsca w którym po prostu będziemy się dobrze czuć, będziemy mieć pewność, że nasze prawa są szanowane i nie będziemy musieli martwić się o swoją integralność. Co ciekawe lista najwyżej ocenionych w tej kategorii miast, społeczności w których prawa człowieka są najbardziej przestrzegane, składa się prawie wyłącznie z miast europejskich, z wyjątkiem Auckland, stolicy Nowej Zelandii.

Łączenie pasji i pracy

Osobiście doświadczyliśmy korzyści płynących z pracy zdalnej i z dumą oferujemy taką możliwość naszym pracownikom. W ten sposób, będąc offline, mogą żyć, podróżować i odkrywać dowolne miejsca – mówi Georgina Solé, Digital PR Manager w Preply. 

Właśnie to było inspiracją do tego badania? Wzięliśmy pod uwagę 74 miasta na całym świecie i przeanalizowaliśmy je pod kątem dziesięciu czynników w trzech kategoriach: „Jakość życia”, „Klimat i środowisko” oraz „Koszty i bezpieczeństwo” – wyjaśnia.  

Zebrane dane zostały następnie przeniesione do systemu punktacji i porównane. Po indywidualnym zliczeniu punktów za wszystkie dziesięć kryteriów powstało zestawienie najlepszych miast do pracy. 

Szczegółowe dane dotyczące badania znajdziesz tutaj.

Fot.: Unsplash/unsplash.com

Artykuł powstał we współpracy z marką Preply.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*