Z pomarańczami, malinami, jabłkami, korzenne i z prądem – herbaty rozgrzewające to idealne umilacze nie tylko jesiennych wieczorów, ale i poranków. Zebraliśmy najprostsze i najsmaczniejsze przepisy!
Na to pytanie odpowiedź jest tylko jedna – oczywiście, że pić, ale z umiarem. Nie powinno się przekraczać liczby 5 filiżanek dziennie. Do wyboru jest mnóstwo herbat – czarna, zielona, czerwona, biała – przy czym najlepiej wybierać nie te w torebkach ekspresowych, lecz liściaste. Ponadto herbaty są świetne dla osób, które chcą schudnąć – niesłodzone mają zero kalorii.
Jeśli zaś chodzi o ich parzenie, to czarną i czerwoną zalewa się wrzątkiem, zaś zieloną i białą – wodą w temperaturze około 80 stopni Celsjusza.
Każda herbata ma szereg właściwości zdrowotnych. Czarna pobudza, poprawia krążenie krwi, chroni zęby przed próchnicą i świetnie działa przy zatruciach pokarmowych. Zielona odmładza, likwiduje wolne rodniki, obniża poziom cholesterolu, ułatwia spalanie tłuszczu, reguluje poziom cukru we krwi i działa przeciwmiażdżycowo. Czerwona pomaga w walce z nadprogramowymi kilogramami, oczyszcza organizm, wspomaga pracę wątroby i obniża poziom cholesterolu. Natomiast biała orzeźwia, pobudza i ma najsilniejsze właściwości antyoksydacyjne.
Jesienią i zimą dni są coraz krótsze, a temperatura coraz niższa. Kubek gorącej herbaty szybko rozgrzeje nawet największego zmarzlucha. Warto jednak urozmaicić nieco ten napój – już kilka składników wystarczy, by cieszyć się rozgrzewającą herbatą rozgrzewającą o niepowtarzalnym smaku.
Pomarańcza jest jednym z najpopularniejszych dodatków do rozgrzewającej herbaty. Wystarczy jeden plaster zalać gotowym naparem i już można cieszyć się doskonałym smakiem.
Świetną opcją jest też dodanie goździków. Jednak by nie przeszkadzały w piciu, warto po prostu wbić je w pomarańczę. To dodatkowo podbije jej smak i aromat.
>> Zobacz też: Zdrowe kanapki – co przygotować na śniadanie?
Bardzo popularna, szczególnie w restauracjach, kawiarniach i knajpach, jest herbata rozgrzewająca z mnóstwem dodatków. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zrobić taką w domu. Składniki, które powinny znaleźć się w kubku, to wspomniana już pomarańcza z goździkami, a także cytryna, jabłka, laska cynamonu, miód, syrop malinowy oraz imbir. Można też zanurzyć gwiazdkę anyżu.
Należy jednak zachować umiar w dodawaniu tych dobroci – zbyt dużo przypraw i owoców zabije naturalny smak herbaty.
Zarówno liście malin, jak i same owoce działają przeciwzapalnie, przeciwgorączkowo i napotnie. Zawierają też szereg witamin korzystnych dla naszego zdrowia. Do przygotowania pysznej i rozgrzewającej herbaty wystarczy po jej zaparzeniu dodać 50 ml domowego soku malinowego. W wersji dla chętnych występuje też cynamon, miód i… suszone maliny.
Jabłka i cynamon to połączenie często wykorzystywane w kuchni. Wiele z nas nie raz jadło ryż z jabłkami i cynamonem. Nic nie stoi na przeszkodzie, by tymi smakami urozmaicić herbatę. Do jej przygotowania wystarczą plastry jabłek bez gniazd nasiennych oraz laska cynamonu. Opcjonalnie można też dodać goździki i anyż. Wówczas smak będzie intensywniejszy.
Napar z czarnej herbaty, 100 ml rumu i cukier – to przepis na szybką herbatę rozgrzewającą w wersji dla dorosłych. Rum ma silne właściwości rozgrzewające i doskonale podbija smak herbaty, nadając jej wyjątkowego aromatu. Taka mieszanka bez wątpienia rozgrzeje każdego.
Zwykle podstawą rozgrzewających naparów jest czarna herbata. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by wykorzystać herbatę zieloną. Co należy do niej dodać? Idealnie sprawdzi się tutaj plaster limonki, łyżka miodu i… szczypta imbiru. Takie połączenie z pewnością znajdzie wielu zwolenników.