Po czym poznać dobre konta bankowe?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Po czym poznać dobre konta bankowe?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Konto osobiste stało się podstawowym produktem bankowym, z którego korzysta nie tylko większość dorosłych Polaków, ale coraz częściej zakładane jest także dla dzieci jako pierwsza lekcja finansów. Ogromne zainteresowanie bieżącymi rachunkami oszczędnościowo-rozliczeniowymi sprawiło, że na rynku cały czas pojawiają się kolejne oferty przyciągające potencjalnych klientów atrakcyjnymi kampaniami reklamowymi i promocjami. Jak nie pogubić się w dostępnych możliwościach i dobrać idealne rozwiązanie dla siebie? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, po czym poznać dobre konta bankowe!

Jakie możliwości powinny dawać bankowe konta?

Odpowiednio dobrane konto pozwala nie tylko bezpiecznie gromadzić wypracowywane środki, ale jest też sporym ułatwieniem w codziennym funkcjonowaniu. Konto osobiste w banku pozwala regulować bieżące rachunki, płacić za zakupy w sklepach i punktach usługowych, wypłacać gotówkę z bankomatów. Powinno także dawać dostęp do środków przez nowoczesną bankowość internetową oraz aplikację mobilną.

Na co trzeba zwrócić uwagę przy wybieraniu rachunku?

Dobry rachunek musi być dopasowany do Twoich aktualnych potrzeb. Osobiste bankowe konta to jeden z najpopularniejszych produktów finansowych, dlatego dostępne są w ofercie wszystkich banków. Wiele instytucji przygotowuje po kilka opcji – skierowanych do różnych grup klientów. Zanim złożysz wniosek, dokładnie porównaj parametry, aby wybrane konto rzeczywiście było dla Ciebie najwygodniejsze.

Co trzeba wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności?

  1. Opłaty i prowizje – darmowe konto bankowe może być naprawdę kuszące. Często jednak bezpłatnie można korzystać z określonej puli usług. Gdy zmieścisz się w ich zakresie, nie poniesiesz opłat. Jednak już po przekroczeniu konkretnej liczby przelewów czy wypłat z bankomatów, mogą zostać naliczone prowizje. Dokładnie więc sprawdź, co bank zapewnia w ramach podstawowej umowy. Zwróć uwagę nie tylko na stałą opłatę za prowadzenie rachunku, ale także możliwość korzystania z karty, wypłaty gotówki z bankomatów, przelewy internetowe. Przeanalizuj, czy miesięczne limity są dla Ciebie wystarczające oraz oceń koszty ewentualnych opłat po ich przekroczeniu. Zamierzasz korzystać z wpłat lub wypłat w oddziale? Wcześniej sprawdź ich koszty.
  2. Dostępność bankomatów – zwróć uwagę, czy w Twojej okolicy dostępne są bankomaty należące do sieci wybranego banku. Dzięki temu w sytuacji kryzysowej za wypłatę gotówki nie poniesiesz niepotrzebnych kosztów.
  3. Metody płatności – dużo korzystasz z płatności w internecie? Sprawdź, które konta osobiste umożliwiają płatności zbliżeniowe Apple Pay, Google Pay oraz BLIK.
  4. Dostępność usług dodatkowych – konto internetowe coraz częściej pozwala korzystać z wielu usług dodatkowych. Podczas wakacji czy służbowego wyjazdu zagranicę przydatna będzie funkcja darmowego przewalutowania.
  5. Promocje – banki starają się zatrzymać swoich klientów, dlatego właściciele kont osobistych mogą liczyć np. na zniżki w wybranych sklepach i punktach usługowych czy zwrot za zakupy przy płatności kartą (tzw. moneyback).

Ile może kosztować prowadzenie konta?

Coraz częściej można założyć bezpłatne konto bankowe. Przykładowo w Santander Bank Polska za prowadzenie podstawowego rachunku zapłacisz 0 zł. Wymogiem przy koncie „Jakie Chcę” jest jednak miesięczne zasilenie środkami minimum 500 zł i zapłacenie co najmniej raz kartą lub BLIK-iem. Co ważne, darmowe są przelewy natychmiastowe i wypłaty BLIK-iem. Bezpłatne jest też prowadzenie konta walutowego „Konto24 walutowe”, ale przy zapewnieniu miesięcznie co najmniej 20 jednostek wybranej waluty. Jak widać, prowadzenie konta osobistego rzeczywiście może kosztować 0 zł – pod warunkiem, że spełnisz wymogi stawiane w umowie.

Obsługiwane karty

Do ROR-ów najczęściej dołączane są podstawowe karty płatnicze. Karty debetowe to zamiennik dla gotówki – pozwalają wydawać pieniądze do wysokości środków zgromadzonych na koncie. Najpopularniejsze są karty Visa oraz Mastercard, które pozwolą Ci wypłacać gotówkę z bankomatów oraz płacić za towary czy usługi.

Dodatkowe produkty bankowe?

Banki coraz częściej przygotowują dla posiadaczy rachunków osobistych dodatkowe produkty. Zwykle można z nich skorzystać za pośrednictwem aplikacji lub po zalogowaniu się do bankowości elektronicznej. Są to m.in. kredyty gotówkowe i odnawialne, karty kredytowe, konta oszczędnościowe czy lokaty.

Wszystko zależy od Twoich potrzeb!

Dowiedziałeś się, na jakie kwestie trzeba zwrócić uwagę podczas porównywania ofert kont bankowych dostępnych na rynku, ile możesz zapłacić za prowadzenie rachunku oraz jakie dodatkowe produkty mogą na Ciebie czekać. Pamiętaj, że wybierane konto bankowe zawsze musi być dopasowane do transakcji, które najczęściej wykonujesz. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Sprawdzone informacje znajdziesz na stronie internetowej wybranego banku.

Zdjęcie główne: materiał od klienta

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*