Kupujesz na Vinted? Portalem zajął się Urząd Ochrony Danych Osobowych

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 1 min. aby przeczytać ten wpis
Kupujesz na Vinted? Portalem zajął się Urząd Ochrony Danych Osobowych

UODO otrzymał liczne sygnały odnośnie żądań przedstawiania kopii dowodów osobistych przez portal Vinted. Do litewskiego organu nadzorczego skierowano wniosek w sprawie Vinted. 

Operatorem platformy i aplikacji Vinted jest Vinted UAM z siedzibą na Litwie. W ramach mechanizmu współpracy UODO w dniu 24.03.2021 r. wystąpił z wnioskiem w trybie art. 61 RODO do litewskiego organu nadzorczego, domagając się wszczęcia postępowania z urzędu lub przeprowadzenia kontroli w firmie Vinted UAB celem dostosowania operacji przetwarzania do przepisów ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.

We wniosku o wzajemną pomoc UODO wskazuje m.in. na obowiązek ustalenia podstawy prawnej przetwarzania danych osobowych przez operatora platformy i aplikacji Vinted. UODO zaznacza też konieczność zbadania zakresu i rodzaju przetwarzanych danych osobowych oraz zbadania sposobu i celu ich zbierania i udostępniania. Wniosek mówi również o konieczności zweryfikowania, czy administrator wdrożył właściwe środki techniczne i organizacyjne do zapewnienia odpowiedniego stopnia ochrony danych.

Źródło: uodo.gov.pl

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*