Jakie są rodzaje protez zębowych?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jakie są rodzaje protez zębowych?

Artykuł sponsorowany

Protezy zębowe możemy podzielić na protezy ruchome i trwałe. Stanowią one rozwiązanie współczesnej medycyny, które pozwala na samodzielne gryzienie oraz przeżuwanie. Przeczytaj, co warto o nich wiedzieć.

Nieuzupełnienie braków zębowych może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, wad zgryzu i problemów z zębami w pobliżu luki po brakującym zębie, dlatego nie warto odkładać tego w czasie. Na rynku dostępny jest szeroki wybór protez. Najlepiej, jeśli ich dobór zostanie skonsultowany ze stomatologiem.

Protezy ruchome

Protezy ruchome mogą być w dowolnym momencie wyjmowane z ust przez pacjenta i stanowią doraźną metodę leczenia bezzębia. Proteza ruchoma spełnia kluczową rolę i przywraca samodzielność żucia pokarmu, natomiast może wywoływać dyskomfort. Należy pamiętać, że proteza ruchoma przenosi siłę żucia na dziąsła. Istnieje również ryzyko, że proteza może wypaść lub przemieścić się podczas jedzenia. Proteza ruchoma może z też biegiem czasu stawać się mniej dopasowana i rozluźniać się, dlatego wymaga regularnej wymiany na nową. 

Proteza akrylowa

Protezy akrylowe mogą być częściowe lub całkowite. Gwarantują one mniejszą wydolność żucia i mogą obciążać błonę śluzową wyściełającą wnętrze jamy ustnej w obrębie żuchwy i szczęki.

Proteza szkieletowa

Protezy szkieletowe są mniejsze od akrylowych i w przeciwieństwie do nich przenoszą siłę żucia na zęby, a nie tylko na śluzówkę. Są produkowane ze stopów metali, które dobrze funkcjonują w środowisku jamy ustnej. Protezy  szkieletowe są rekomendowane pacjentom, którzy mają częściowe braki zębowe w żuchwie oraz szczęce. Uzupełnienia oraz profesjonalne akcesoria do protez ma w ofercie hurtownia stomatologiczna – e-meditrans.pl.

Proteza elastyczna

Elastyczne protezy są twarde, wytrzymałe i mocuje się je zwykle na klamrach, dzięki czemu nie podrażniają dziąseł. Podstawę protezy należy codziennie szczotkować, a także dbać o higienę jamy ustnej, aby nie doprowadzić do rozwoju bakterii. 

Protezy zębowe stałe

Protezy stałe są mocowane do elementów kostnych wyrostka zębodołowego lub elementów zębów własnych pacjenta. Jak wskazuje nazwa, pacjent nie jest w stanie ich samodzielnie zdjąć. To rozwiązanie zapewnia dużo większy komfort korzystania na co dzień. Jeśli rozważasz wymianę tradycyjnych protez na implanty, dobrym rozwiązaniem będzie naprawa protez zębowych Koszalin, w którym znajduje się profesjonalna klinika stomatologiczna.

Zdjęcie główne: pexels.com/cottonbro studio

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*