Jakie prawo jazdy trzeba mieć do prowadzenia kampera?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jakie prawo jazdy trzeba mieć do prowadzenia kampera?

Posiadanie kampera coraz częściej staje się marzeniem osób, które chcą podróżować na własną rękę i mieć w tym dużą swobodę. Moda, która przyszła do nas ze Stanów Zjednoczonych, wymaga jednak nie tylko posiadania odpowiedniego sprzętu, ale też przygotowań formalnych. Jakie prawo jazdy powinniśmy mieć, żeby móc prowadzić kampera? Podpowiadamy. 

Jakie prawo jazdy na kampera? Podstawowa zasada

Od czego zależy rodzaj prawa jazdy, którego potrzebujemy do prowadzenia kampera? W głównej mierze chodzi o wagę pojazdu. Warto więc przyjrzeć się poszczególnym wariantom takich samochodów dostępnych na rynku. 

Jakie mamy typy kamperów?

Najważniejsze rodzaje kamperów to:

  • auta typu alkowa – posiadają łóżko w alkowie nad kabiną przeznaczoną dla kierowcy. Cenione z uwagi na optymalne rozplanowanie przestrzeni, jeśli chodzi o miejsce do spania, ale nie zawsze dość wygodne w użytkowaniu strefy dziennej. Typowe na europejskich drogach; zużywają więcej paliwa;
  • samochody w rodzaju integral – wyższej klasy rozwiązania, które stanowią obiekt westchnień wielu osób marzących o podróżach w kamperze. Zabudowa połączona z szoferką wyróżnia się jednolitym kształtem. Takie samochody powstają od podstaw – często tak, aby uwzględniać osobiste preferencje klientów. Takie kampery są oczywiście znacznie droższe, ale też cięższe – to w ich przypadku prawo jazdy kategorii B może nie być wystarczające;
  • kampery typu Van-Conversion – najbardziej popularne kampery, które doskonale sprawdzą się jako baza dla 2, 3 lub 4 osób nawet podczas trwającego 2 tygodnie urlopu; powstały na podstawie typowego busa. Dzieli się je na samochody fabryczne i takie, które stanowią rezultat przydomowych przeróbek. Posiadają liczne zalety: rozwijają większe prędkości, mają mniejsze spalanie i wjadą czasem tam, gdzie nie pozwala się klasycznym kamperom;
  • zabudowy typu pick-up – wyróżnia się rozwiązania składane i sztywną zabudowę.

Jakie prawo jazdy do prowadzenia kampera? 

W praktyce decydująca jest maksymalna waga pojazdu łącznie z pasażerami i wyposażeniem (DMC). Wylicza się więc:

  • pojazd o DMC mniejszym lub równym 3500 kg: w takim wypadku wystarczy kategoria B;
  • pojazd o DMC mniejszym niż 7500 kg: konieczne jest posiadanie kategorii C1 i C.

Czy kategoria B sprawdzi się przy prowadzeniu kamperów?

Okazuje się, że większość dostępnych na rynku kamperów to maszyny, które posiadają mniej niż 3500 kg. Stąd też kategoria B powinna wystarczyć do prowadzenia najbardziej popularnych maszyn tego typu w Polsce.

Duże kampery siedmioosobowe. Jakie prawo jazdy?

Co jednak jeśli w drogę zamierzamy zabrać ze sobą przyjaciół lub posiadamy wyjątkowo liczną rodzinę? Czy jesteśmy skazani na to, by wyruszać na dwa takie samochody? Może też powinniśmy postarać się o prawo jazdy na samochody ważące do 7500 kg?

3500 kg – ważny limit na rynku kamperów

Okazuje się, że limit 3500 kg jest bardzo ważny na rynku kamperów. Decyduje nie tylko o tym, kto może prowadzić maszynę, ale też jak kształtuje się podaż poszczególnych modeli. W czasach, gdy limity nie były tak restrykcyjne, oferta dużych kamperów mieszczących nawet siedem osób była znacznie bogatsza. Obecnie liczba takich modeli jest niewielka. Kluczowe jest zainteresowanie: zarówno indywidualni nabywcy, jak i klienci wypożyczalni kamperów to przede wszystkim osoby z prawem jazdy kategorii B. W limicie do 3500 kg udaje się zaś zmieścić tylko nielicznym modelom siedmioosobowym. Stąd bardziej popularne stały się mniejsze auta.

Jak wyposażyć kampera, żeby nie przekroczyć 3500 kg?

Chęć zmieszczenia się w limicie 3500 kg sprawia, że z dużą dbałością podchodzi się do tego, ile ważą poszczególne modele takich maszyn. Niestety producenci bardzo często dość optymistycznie podchodzą do tego, żeby samochód nie został przeładowany i wliczają w jego wagę tylko samą maszynę i podstawowe wyposażenie, doliczają do tego kierowcę na poziomie średnio 75 kg. Może się więc okazać, że możemy zabrać np. 500 kg dodatkowego obciążenia. Czy to dużo? Z pewnością nawet w przypadku niezbyt długiego wyjazdu taki limit jest problematyczny. Pozostaje nam więc albo bardzo oszczędnie doposażać maszynę, albo też postarać się o prawo jazdy pozwalające prowadzić maszyny do 7500 kg.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*