W obecnych czasach bez dobrego grafika ani rusz. Stworzy wymarzone logo Twojej firmy, zaprojektuje plakat, zaproszenia na ślub, etykietę produktu, ale także wykreuje postacie w kreskówce dla Twoich dzieci czy stworzy świat ulubionej gry komputerowej. Tym wszystkim i wieloma innymi rzeczami zajmuje się grafik komputerowy.
Jak nim zostać? Czy potrzebujesz do tego zdolności manualnych? Na czym konkretnie polega jego praca i czy musisz ukończyć jakąś specjalną szkołę, by móc nazywać się grafikiem?
Znajomość zagadnień graficznych i podstaw projektowania przydaje się na każdym kroku. Nie musisz zajmować się tym stricte zawodowo, by wykorzystywać te umiejętności na co dzień. Wystarczy, że zajmujesz się social mediami, pracujesz w dziale HR i tworzysz ogłoszenia, zajmujesz się CV, przygotowujesz prezentacje, a nawet zwykłe raporty. Co zrobić, jeśli czujesz, że chciałbyś się tym zajmować na pełen etat i to właśnie z grafiką związać swoją dalszą przyszłość zawodową?
Kiedy chcesz zostać grafikiem, już na samym początku musisz zadać sobie pytanie, czy masz w tym kierunku predyspozycje. Niestety, jeśli nie masz wyczulonego zmysłu estetycznego, masz problem z podstawą rysunku czy nigdy nie byłeś dobry w zajęciach artystycznych, Twoja kariera mimo szczerych chęci może nie dojść do skutku. Co prawda, grafika komputerowa nie wymaga od nas wysokiego poziomu artyzmu, jednak ten potrafi wiele ułatwić.
Nie zniechęcaj się już na początku. Oczywiście można zostać grafikiem bez ukończenia szkoły, a nawet dedykowanego kursu. Zdarzają się świetni graficy, którzy byli samoukami bądź mieli wrodzony talent i świetne oko. Jednak praca z grafiką często wymaga znajomości pewnych podstawowych zasad, które poznamy właśnie w szkole bądź podczas kursu.
Pamiętaj, że w branży liczą się odbyte przez Ciebie kursy, umiejętności, portfolio i doświadczenie, pracodawcy rzadko zwracają uwagę na samo wykształcenie.
Od czego zacząć?
Oto kilka rad, które z pewnością przydadzą Ci się na początku kariery grafika:
Zdjęcie główne: Josh Sorenso/pexels.com