Jak zostać grafikiem? Od czego zacząć?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak zostać grafikiem? Od czego zacząć?

W obecnych czasach bez dobrego grafika ani rusz. Stworzy wymarzone logo Twojej firmy, zaprojektuje plakat, zaproszenia na ślub, etykietę produktu, ale także wykreuje postacie w kreskówce dla Twoich dzieci czy stworzy świat ulubionej gry komputerowej. Tym wszystkim i wieloma innymi rzeczami zajmuje się grafik komputerowy. 

Jak nim zostać? Czy potrzebujesz do tego zdolności manualnych? Na czym konkretnie polega jego praca i czy musisz ukończyć jakąś specjalną szkołę, by móc nazywać się grafikiem?

Znajomość zagadnień graficznych i podstaw projektowania przydaje się na każdym kroku. Nie musisz zajmować się tym stricte zawodowo, by wykorzystywać te umiejętności na co dzień. Wystarczy, że zajmujesz się social mediami, pracujesz w dziale HR i tworzysz ogłoszenia, zajmujesz się CV, przygotowujesz prezentacje, a nawet zwykłe raporty. Co zrobić, jeśli czujesz, że chciałbyś się tym zajmować na pełen etat i to właśnie z grafiką związać swoją dalszą przyszłość zawodową?

Autor zdjęcia: pixabay

Czy muszę skończyć jakąś szkołę? Czy wystarczy kurs?

Kiedy chcesz zostać grafikiem, już na samym początku musisz zadać sobie pytanie, czy masz w tym kierunku predyspozycje. Niestety, jeśli nie masz wyczulonego zmysłu estetycznego, masz problem z podstawą rysunku czy nigdy nie byłeś dobry w zajęciach artystycznych, Twoja kariera mimo szczerych chęci może nie dojść do skutku. Co prawda, grafika komputerowa nie wymaga od nas wysokiego poziomu artyzmu, jednak ten potrafi wiele ułatwić.

Nie zniechęcaj się już na początku. Oczywiście można zostać grafikiem bez ukończenia szkoły, a nawet dedykowanego kursu. Zdarzają się świetni graficy, którzy byli samoukami bądź mieli wrodzony talent i świetne oko. Jednak praca z grafiką często wymaga znajomości pewnych podstawowych zasad, które poznamy właśnie w szkole bądź podczas kursu.

Pamiętaj, że w branży liczą się odbyte przez Ciebie kursy, umiejętności, portfolio i doświadczenie, pracodawcy rzadko zwracają uwagę na samo wykształcenie.

Autor zdjęcia: Flo Dahm

Od czego zacząć?

Oto kilka rad, które z pewnością przydadzą Ci się na początku kariery grafika:

  1. Jeśli chcesz zostać grafikiem komputerowym, zapoznaj się z podstawowymi programami graficznymi, na których z pewnością będziesz później pracować. Najpopularniejszą są programy Adobe, a wśród nich słynny Photoshop, bez którego znajomości niestety trudno będzie nam sobie poradzić w branży. Kolejnymi będą Illustrator, InDesign, After Effects, Blender czy 3ds Max stosowany przy tworzeniu grafiki do gier komputerowych. Do świetnych darmowych programów, które przydadzą się na początku drogi, należą Canva i GIMP.
  2. Podglądaj mistrzów. Z pewnością masz osoby w świecie grafiki, które Cię inspirują. Zapoznaj się z ich pracami. Dobrym pomysłem będzie również oglądanie różnego rodzaju tutoriali zamieszczonych w sieci.
  3. Sprawdź bazy, banki zdjęć, grafik i fontów. Z pewnością w pracy grafika będziesz musiał z nich korzystać na co dzień.
  4. Poznaj zasady tworzenia grafik. Wymagania sieciowe, drukarskie etc. Pozwoli to na uniknięcie późniejszych problemów czy nieporozumień, przez które możesz stracić wiarygodność w oczach swoich przyszłych klientów.
  5. Na początku nie inwestuj w drogi sprzęt i gadżety, które mogą wydawać Ci się konieczne w pracy grafika. Może okazać się, że nie będą Ci one wcale potrzebne. Chcesz sprawdzić swoje siły na tablecie graficznym? Jasne, ale na starcie wybierz ten ze średniej półki zamiast tego dla profesjonalistów.

Zdjęcie główne: Josh Sorenso/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*