Jak zaprojektować oświetlenie w salonie? Porady techniczne i inspiracje

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Jak zaprojektować oświetlenie w salonie? Porady techniczne i inspiracje

Materiał Partnera

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

W kwestii projektowania oświetlenia w salonie, poza oczywistymi aspektami funkcjonalnymi, kluczowe staje się również to, jak emocjonalnie odbieramy światło. Niezwykle istotne jest stworzenie atmosfery, która sprawi, że pomieszczenie będzie przyjemne i przytulne. Jedna lampa nie pasuje do wszystkich sytuacji i czynności jakie w nim wykonujemy. W zależności od tego, czy spędzasz czas na czytaniu, oglądaniu filmów czy rozmowach, wymagane jest różnego rodzaju oświetlenie.

Wykorzystaj naturalne światło w salonie

Naturalne światło wpływa na samopoczucie domowników, co jest często wynikiem wielkości i położenia okien oraz ich usytuowanie względem kierunków świata. Jednak, w przeciwieństwie do naturalnego oświetlenia, sztuczne źródła światła możemy kontrolować. Dlatego istotne jest dobranie różnych opraw i lamp tak, aby wszystko łącznie dawało komfort zarówno w dzień, jak i wieczorem.

Zwróć uwagę na barwę światła

Kolor światła odgrywa kluczową rolę w kreowaniu odpowiedniego nastroju w salonie. Zazwyczaj zalecana jest ciepła barwa o temperaturze 2700 K, co nadaje pomieszczeniu przytulności. Możliwość regulacji barwy światła w ciągu dnia byłaby idealnym rozwiązaniem. Można zaradzić temu wybierając lampy LED, które posiadają taką możliwość. Wybieraj lampy ze ściemniaczami lub rozważ instalację włączników światła z dimmerami.

Niezbędna ilość światła w salonie

Niezbędne natężenie światła zależy od wykonywanych czynności i przeznaczenia pomieszczenia. W salonie zazwyczaj wystarcza natężenie w zakresie 100 a 150 luksów, ale należy pamiętać o wpływie kolorów wnętrza, na postrzeganie światła. Jeśli salon posiada białe ściany, dodatki, podłogi i meble, odbijać się będzie od wszystkich powierzchni przez co nie potrzeba lampy o zbyt dużej mocy.

Natężenie światła jest również istotnym czynnikiem, które należy dostosować do konkretnych zadań. Inną lampę wybierz nad stół, a inną nad strefę relaksu nad sofą czy kanapą.

Jak zaprojektować oświetlenie?

Projekt oświetlenia powinien być zrównoważony i uwzględniać różne rodzaje światła oraz ich rozmieszczenie w pomieszczeniu. Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, czy lepsze jest światło bezpośrednie czy pośrednie – zależy to od wielu czynników, w tym od rozkładu pomieszczenia oraz upodobań użytkowników. Kluczem do zaprojektowania żywego salonu jest zróżnicowanie stref oświetlenia. Wykorzystanie różnych źródeł światła, różnych barw oraz kombinacji lamp (żyrandole, lampy sufitowe, kinkiety, lampy stołowe i podłogowe) pozwoli stworzyć komfortowe oświetlenie wnętrza. Warto również eksperymentować. Kupując lampy w sklepie, np. na https://ardant.pl/lampy-do-salonu/, zawsze możesz je zwrócić, gdy nie sprawdzą się w Twoim domu i wybrać inne, bardziej odpowiednie.

Projektowanie oświetlenia to proces, który wymaga czasu i zaangażowania. Nie podejmuj decyzji pochopnie, korzystaj z inspiracji i aranżacji. Pytaj o rady specjalistów i architektów wnętrz na forach i ich blogach.

Komplet lamp do salonu – 3 propozycje

Istnieją dwie szkoły w urządzaniu pomieszczeń. Pierwsza z nich jest nieco bardziej eklektyczna i mówi o tym, że w jednym miejscu można swobodnie łączyć nawet zupełnie różne elementy. W drugim podejściu, tym bardziej tradycyjnym, zaleca się by postawić na jednorodny zestaw lamp, mebli czy idealnie pasujących do nich dekoracji.

Jeśli jesteś fanem drugiego z rozwiązań, przedstawiamy w nim bowiem trzy bogate komplety lamp do salonu i jadalni. Znajdziesz w nich modele o różnych stylach i kolorach. Są one stawiane na podłodze czy biurku, a także wieszane na suficie lub ścianie. Zapraszamy do zapoznania się z tym niezwykle ciekawym przeglądem!

Seria lamp glamour King Home Loro

Eleganckie, biało złote ptaki wyglądające niczym stworzone techniką origami? Właśnie tak wygląda niezwykle delikatne oświetlenie King Home Loro. Ta ekskluzywna kolekcja lamp jest wyjątkowo bogata. Co zawiera?

  • lampy wiszące sufitowe w pięciu wariantach (od 1 do 5 źródeł światła),
  • dwa kinkiety – ptak odwrócony w prawo bądź w lewo,
  • małą lampkę nocną,
  • wysoką lampę podłogową.

Gdzie sprawdzi się takie połączenie? Wszędzie tam, gdzie zależy nam na wytwornym designie. A więc spokojnie zarówno w domu, jak i w biurach czy przestrzeniach usługowych.

Komplet lamp do sypialni Maxlight Napoleon

To propozycja w dużo bardziej klasycznym stylu. Wszystkie jej elementy posiadają chromowane, błyszczące bazy, na których osadzono lśniące, nieco spłaszczone klosze. Wygląda to tradycyjnie, ale też po prostu pięknie. Co składa się na ten zestaw?

  • spora lampa sufitowa z pięcioma kloszami,
  • gustowny kinkiet do czytania,
  • lampa podłogowa o wysokości 156 centymetrów,
  • stylowa lampka nocna.

Co ważne, taka ponadczasowa kolorystyka łatwo łączy się z przeróżnymi aranżacjami. Nie będziemy, więc musieli zmieniać oświetlenia wtedy, gdy dokonamy wymiany innych części wystroju.

Lampa z kinkietem – komplet Milagro Mercurio

Linia Mercurio to projekty bardzo nowoczesne, minimalistyczne, o opływowych kształtach. Zastosowano w nich wbudowane moduły LED, co znacznie podnosi trwałość i energooszczędność oświetlenia. Jakie dokładnie produkty tu znajdziemy? Czy to tylko komplet lampa wisząca i stojąca? Absolutnie nie. Na zestaw składają się:

  • wisząca lampa w wersjach z jednym lub trzema kloszami,
  • lampa podłogowa stojąca z również trzema punktami światła,
  • niewielki, pojedynczy kinkiet,
  • sprytna lampka na stół lub szafkę.

Gdy cenisz projekty proste, które wtopią się w tło, będąc jego lekkim akcentem, oświetlenie Milagro Mercurio będzie doskonałym wyborem.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*