Jak utrzymywać czystość basenu?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak utrzymywać czystość basenu?

Artykuł sponsorowany

Woda jest zazwyczaj siedliskiem wielu bakterii, dlatego dbanie o higienę w zbiornikach wodnych jest niezwykle ważne. Aby woda w basenie nie kwitła oraz nie pływały w niej zanieczyszczenia, potrzebne są urządzenia i środki chemiczne, które pomogą utrzymać czystość wody. Oto, jak należy dbać o czystość w swoim basenie.    

Filtr basenowy   

Podstawowym elementem wyposażenia każdego basenu powinien być filtr. Dzięki niemu woda będzie pozostawała krystalicznie czysta bez pyłków czy innych drobinek. Dobry filtr jest szczególnie potrzebny w basenach zewnętrznych, w których nie brakuje piasku czy pyłu z powietrza. W przypadku takich zbiorników przez wysoki poziom naświetlenia, w wodzie mogą pojawić się glony, które należy szybko zwalczać. Automatyczny odkurzacz basenowy pomoże rozwiązać problem zanieczyszczenia dna basenu piaskiem czy innymi drobinkami, skrupulatnie oczyści je także ze śliskiej warstwy glonów, a w okresie wiosenno-letnim rozprawi się także z topiącymi się w wodzie owadami. Jest to doskonałe wsparcie dla filtra, który nie radzi sobie ze wszystkimi zanieczyszczeniami trafiającymi do basenu. Odkurzacz oczyszczający dno basenu zapobiegnie także zapychaniu się systemu filtracyjnego, usuwając z wody większe elementy, które mogłyby zaburzyć pracę filtra. To rozwiązanie jest najpotrzebniejsze w głębokich zbiornikach, w których bardzo trudno dbać o czystość dna. Doskonale sprawdzi się jednak również w płytszych, przydomowych basenach.  

Środki chemiczne do basenu   

Podczas kąpieli do wody trafia mnóstwo bakterii ze skóry użytkowników basenu. Aby zbiornik był zdatny do użytku, koniecznie trzeba zadbać o czystość i higienę wody, stosując środki chemiczne. Najpopularniejszą substancją dodawaną do wody w celu jej zdezynfekowania, jest chlor. Jego charakterystyczny zapach można poczuć na każdej pływalni publicznej. Poza chlorem, basen ogrodowy można dezynfekować aktywnym tlenem, który działa bardzo podobnie i nie pozostawia woni, która dla niektórych osób może być nieprzyjemna i drażniąca. Tlen jest też łagodniejszy dla skóry i błon śluzowych, dlatego warto stosować go w zbiornikach, gdzie mają kąpać się na przykład dzieci.   

Istnieją także środki, które zapobiegają wykwitom glonów i powstawaniu na dnie i ściankach basenu śliskiej powłoczki. W utrzymywaniu czystości pomagają także koagulanty do basenu, które ułatwiają łączenie się i wiązanie zanieczyszczeń z wody, co sprawia, że odkurzanie dna zbiornika jest znacznie bardziej efektywne. Wspomagają one także filtrację, dzięki czemu woda w basenie jest krystalicznie czysta i pozbawiona wszelkich zabrudzeń. 

Pokrywa basenowa   

Aby skutecznie zapobiegać brudzeniu się wody w basenie, należy zainwestować w folię lub pokrywę, którą na czas pomiędzy użytkowaniem zakrywa się taflę wody. Dzięki takiemu zabezpieczeniu do basenu nie dostaną się owady, małe zwierzęta, ale także inne zanieczyszczenia, jak liście czy patyki. Taka pokrywa jest szczególnie potrzebna w basenach ogrodowych i zewnętrznych, ale warto mieć ją również jeśli zbiornik znajduje się pod dachem.   

Fot.: Ferdinand Asakome/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*