Jak usunąć plamy z wosku?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak usunąć plamy z wosku?

Blask świec wprowadza romantyczny nastrój. Łyk wina. Łagodna muzyka. W pewnym momencie wosk ze świecy kapie na cenne srebro, drewniany stół w jadalni lub rękaw. Musisz szybko pozbyć się plamy z wosku. Sprawdź, jak to zrobić!

Jak usunąć wosk z tkanin, których nie można prać?

Jak usunąć plamy z wosku z płótna, włókna szklanego, sztucznego jedwabiu, jedwabiu i wełny? Najpierw połóż lód na plamę – w ten sposób łatwiej się jej pozbędziesz. Następnie ostrożnie zdrap nadmiar wosku, umieść chłonną podkładkę pod plamą i spłucz odplamiaczem. Teraz poczekaj, aż wyschnie. Powtórz wymienione czynności, jeśli zajdzie taka potrzeba. 

Jak pozbyć się wosku z włókien zmywalnych?

Jeśli chcesz usunąć plamy ze świecy z tkaniny akrylowej, bawełny, lnu, modakrylu, nylonu, olefiny, poliestru, spandeksu lub wełny, wykonaj następujące czynności. Zeskrob ostrożnie nadmiar wosku. Następnie umieść poplamiony obszar między dwoma kawałkami białej bibuły i dociśnij ciepłym żelazkiem. Zmień papier, ponieważ wchłania plamę.

Pamiętaj, że plama może się szybko rozprzestrzeniać, dlatego podczas prasowania zachowaj szczególną ostrożność. Trwałe tkaniny, białą bawełnę lub len spróbuj polać wrzątkiem w poplamionym miejscu. Poczekaj, aż wyschnie. 

Jeśli zostaną jakiekolwiek ślady, zastosuj odplamiacz. Jeżeli zostanie jakiś barwnik, zmyj go mieszanką spirytusu z wodą, w proporcjach 1:2. Nie używaj jej jednak do akrylu lub modakrylu. Na koniec spłucz czystą wodą i wysusz.

Jak pozbyć się plam wosku z dywanu?

Jeśli chcesz usunąć ślady wosku z dywanu, połóż arkusz chłonnego papieru kuchennego na tym obszarze i prasuj w dość niskiej temperaturze. Uważaj, by żelazko nie dotknęło włosia dywanu, w przeciwnym razie może się przypalić i stopić. Kontynuuj przesuwanie papieru, aby uzyskać maksymalne wchłanianie. Wykonuj następujące czynności, dopóki nie usuniesz całego wosku. Opornego barwnika lub plamy pozbędziesz się za pomocą kilku kropel spirytusu metylowego (najpierw przetestuj na mało widocznym miejscu na wypadek przebarwienia). 

Jak usunąć wosk z drewna?

Zastanawiasz się, jak usunąć plamy z wosku z drewnianych powierzchni? Zeskrob twardy wosk paznokciem lub plastikową łopatką. Usuń pozostałe ślady ściereczką, a następnie wypoleruj jak zwykle. Jeśli pojawiły się plamy termiczne, przetrzyj słoje drewna politurą do metalu.

Jak usunąć ślady wosku z innych powierzchni?

Chcesz usunąć wosk z tworzywa akrylowego, alabastru, aluminium, bambusa, mosiądzu, brązu, ceramiki/płytek ceramicznych? A może zamierzasz pozbyć się plam wosku z betonu, miedzi, emalii, płyty flizowej, szkła, złota, granitu, fugi, marmuru, porcelany, stali nierdzewnej, lastryko lub winylu? W takim razie najpierw musisz zamrozić powierzchnię. Poczekaj, aż wosk stwardnieje, a następnie delikatnie go zeskrob. Uważaj, by nie zarysować powierzchni. Przetrzyj gąbką zamoczoną w roztworze sody lub detergentu i wody. Dobrze wypłucz i wytrzyj do sucha. 

Chcesz usunąć plamy wosku z filcu? Jeśli tak, wykonaj następujące czynności. Zamroź powierzchnię, by utwardzić wosk. Następnie bardzo ostrożnie zeskrob pozostałości. Uważaj, by nie strzępić włókien filcu. Jeśli pozostaną jakiekolwiek ślady, spróbuj delikatnie je wyszczotkować szczoteczką o sztywnym włosiu. W skrajnych przypadkach użyj żyletki, by delikatnie zeskrobać. Pamiętaj, by robić to tylko w uzasadnionych przypadkach. Istnieje bowiem ryzyko uszkodzenia włókien.

Zastanawiasz się, jak pozbyć się plam wosku ze skóry lub zamszu? Włóż kostki lodu do plastikowej torby i połóż ją na plamy, by utwardzić wosk. Następnie delikatnie zeskrob pozostałości. Jeśli pozostanie ślad, zmieszaj gęstą pastę z ziemi fulerskiej z wodą i nałóż ją na plamę. Poczekaj, aż wyschnie. Teraz ostrożnie zetrzyj ją szczoteczką lub szczotką z miękkim włosiem. Powtórz w razie potrzeby. Po usunięciu plamy nałóż odżywkę do skóry (tylko na skórę).

Zauważyłeś plamy wosku na srebrze? Najpierw nałóż na nie kostki lodu, by utwardzić wosk. Ostrożnie zdrap plastikową szpatułką. Następnie wymyj srebro w gorącej wodzie z mydłem. Na koniec wypłucz w czystej, gorącej wodzie i natychmiast wytrzyj do sucha, aby zapobiec zmatowieniu.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*