Dom ekologiczny – czym jest i ile kosztuje?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Dom ekologiczny – czym jest i ile kosztuje?

XXI wiek przyniósł zmiany w podejściu człowieka do tematu ekologii. Ludzie zaczęli dostrzegać, że ochrona środowiska ma znaczenie i dzięki temu przyszłe pokolenia będą mogły żyć na naszej pięknej planecie. Zmiany dotyczą wielu dziedzin życia, w tym budownictwa. Coraz częściej słyszy się o tzw. domach ekologicznych. Co to oznacza? Jakie korzyści niosą za sobą domy ekologiczne? Ile kosztuje jego budowa? 

Dom ekologiczny – co to tak właściwie znaczy? 

Domy ekologiczne to budynki wznoszone przez ludzi, którym leży na sercu los naszej planety i nie przechodzą obojętnie obok problemów z ochroną środowiska. Mają one być maksymalnie przyjazne dla otoczenia. Nie chodzi tylko o energooszczędność. Domy ekologiczne są budowane z materiałów, których produkcja oraz eksploatacja nie ma negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Są to materiały, które można wykorzystać ponownie i są w pełni biodegradowalne. Domy ekologiczne nie mogą być również zlokalizowane w miejscach, które są cenne przyrodniczo. Nie można postawić budynku w środku puszczy, która jest ostoją dzikich zwierząt. Musi być spójny i nie ingerować w otaczający go ekosystem. Elewacja budynku nie powinna także szpecić krajobrazu. Musi z nim komponować. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/dom-ekologiczny.

Koszt budowy domu ekologicznego

Domy ekologiczne są coraz częściej stawiane w kraju nad Wisłą. Ludzie zdają sobie sprawę, że ochrona środowiska jest bardzo ważna dla przyszłych pokoleń. Jakie są jednak koszty budowy domu ekologicznego? Niestety, trzeba powiedzieć wprost, że są one wyższe, niż w przypadku budynku stawianego w tradycyjnej formie. Przede wszystkim nie może on być postawiony w dowolnym miejscu. Podstawą sukcesu jest dobry projekt. Cena jego wykonania może być nieco wyższa od klasycznego domu, stawianego tradycyjną technologią. Różne są również ceny materiałów, które są wykorzystywane w trakcie procesu budowy. Ich wysokość może się różnić w zależności od części kraju oraz sklepów budowlanych. Domy ekologiczne to także budynki energooszczędne. Na wysokość kosztów wpływają także dodatkowe instalacje. Cena wybudowania domu ekologicznego to wydatek rzędu ok. 450 tys. złotych. Budynek należy również ubezpieczyć. Jeśli chcesz znaleźć odpowiednią polisę, skorzystaj z porównywarek dostępnych online. Bez wychodzenia z domu znajdziesz dla siebie najlepszą ofertę. Jeden z kalkulatorów dostępny jest na stronie ubezpieczeniemieszkania.pl.

Jakie są zalety oraz wady domów ekologicznych? 

Jak to w życiu bywa, każdy medal ma dwie strony. Decydując się na budowę domu ekologicznego, musisz być świadomy wad i zalet, jakie niesie za sobą ten wybór. Zacznijmy może od jasnej strony. Do niewątpliwych zalet domu ekologicznego należy energooszczędność budynku. Jest to długofalowy zysk. Domy ekologiczne są także dobrze zaizolowane, dzięki czemu dłużej trzymają ciepło. Nie powoduje to także strat cieplnych, więc możesz zaoszczędzić także na rachunkach. Dom ekologiczny sprzyja ochronie środowiska. Dzięki temu przyszłe pokolenia będą mogły mieszkać na nadal pięknej zielonej planecie. Z drugiej strony dom ekologiczny to także kilka wad. Przede wszystkim należy wymienić wyższe koszty budowy takiego budynku. Często nie jesteś przez długi czas w stanie znaleźć odpowiedniego miejsca oraz ekipy, która podejmie się tego zadanie. Wyższe są także ceny poszczególnych instalacji. Biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw, budowa domu ekologicznego się opłaca. Wyższe koszty budowy, zwrócą się w kilka lat, dzięki energooszczędnym instalacjom.

Zdjęcie główne: KM L/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*