Charakterystyczne bulgotanie w rurach, nieprzyjemny zapach i wolno spływająca woda to pierwsze oznaki zatykającego się odpływu. Jak skutecznie poradzić sobie z tym problemem i nie dopuścić do niego w przyszłości?
Każdy z nas z pewnością przynajmniej raz w życiu mierzył się z zatkanym odpływem w zlewie, wannie czy pod prysznicem. W takich sytuacjach często sięgamy od razu po specjalne preparaty chemiczne, które udrażniają rury. Jednak o wiele bardziej ekologiczne będzie skorzystanie z domowych sposobów i to od nich warto zacząć walkę z zatkanym odpływem.
Najprostszą metodą na odetkanie rur jest użycie tradycyjnej przepychaczki. Wystarczy, że gumowym kielichem zakryjemy odpływ, mocno dociśniemy i pociągniemy za drewniany trzonek. Czynność należy powtórzyć kilkukrotnie, aż wypłyną wszystkie zgromadzone nieczystości. Co jeszcze możemy zrobić w przypadku zatkanego odpływu?
Wiele problemów da się rozwiązać, wykorzystując artykuły z kuchennej szafki. Domowe sposoby na odetkanie odpływu na pewno ucieszą zwolenników ekologicznych metod. Czego będziemy potrzebować?
Mieszamy razem pół szklanki sody oczyszczonej i pół szklanki soli. Gotową mieszankę wsypujemy do odpływu i zalewamy gorącą wodą.
Do odpływu wsypujemy pół szklanki sody i wlewamy pół szklanki octu. Następnie zatykamy odpływ, najlepiej szmatką. Gdy dojdzie do reakcji chemicznej między tymi dwoma produktami, pojawi się piana. Po trzydziestu minutach musimy jeszcze zalać odpływ wrzącą wodą.
W szklance ciepłej wody rozpuszczamy dwa opakowania kwasku cytrynowego. Po piętnastu minutach wlewamy roztwór do odpływu.
Do odpływu wsypujemy szklankę soli i szklankę sody. Taką samą ilość octu lekko podgrzewamy i zalewamy nim odpływ. Po dziesięciu minutach spłukujemy wszystko wrzącą wodą.
Z niektórymi zatorami w rurach, szczególnie w łazience, domowe sposoby mogą sobie nie poradzić. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest sięgnięcie po środki chemiczne w postaci żelu lub granulek. Te pierwsze są skuteczniejsze i działają mniej szkodliwie na rury. W wielu preparatach tego typu znajduje się wodorotlenek sodu, dlatego musimy używać ich bardzo ostrożnie, aby się nie poparzyć. Co ważne, produkty z wodorotlenkiem sodu niszczą aluminium, więc nie powinniśmy ich stosować, gdy rury mają elementy wykonane z tego materiału.
Pamiętajmy, że środki chemiczne są silnie żrące, a przez to niebezpieczne dla zdrowia. Przed ich użyciem zapoznajmy się dokładnie z instrukcją i postępujmy według niej. Wszelkie preparaty do udrażniania rur trzymajmy w miejscach niedostępnych dla dzieci.
Jeśli zadbamy o rury, nie będziemy musieli mierzyć się z problemem zatkanego odpływu. O jakich działaniach zapobiegawczych warto pamiętać? Raz na dwa tygodnie możemy wlać do odpływu szklankę gorącej wody z trzema łyżkami soli lub sokiem z cytryny, pozostawić na noc i spłukać rano wodą. Unikajmy też wyrzucania do zlewu resztek jedzenia, fusów po kawie i herbacie czy wylewania oleju. Dobrym pomysłem jest kupienie sitka, które zatrzyma wpływanie nieczystości do rur.
Zdj. główne: Sasikan Ulevik/unsplash.com