Jak myć rośliny?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak myć rośliny?

Artykuł sponsorowany

Odpowiednia pielęgnacja roślin jest kluczowa dla ich właściwego rozwoju i wzrostu. Przeczytaj, w jaki sposób i jak często myć rośliny.

Dlaczego pielęgnacja roślin jest ważna?

Systematyczna pielęgnacja roślin doniczkowych przekłada się na ich estetyczny wygląd oraz prawidłowe funkcjonowanie. Rośliny należy myć nie tylko ze względów estetycznych, ale także, aby zwalczyć szkodniki i zapobiec rozmnażaniu się insektów. Warto pamiętać o tym, że zalegający na liściach kurz utrudnia roślinom fotosyntezę, a także może być szkodliwy dla zdrowia. Roztocza kurzu domowego i produkty przemiany materii owadów mogą powodować dyskomfort i wywoływać reakcje alergiczne. 

Metody pielęgnacji roślin

Rośliny o dużych liściach można przetrzeć z kurzu za pomocą miękkiej ściereczki z mikrofibry – najlepiej zamoczonej w przegotowanej wodzie o temperaturze pokojowej. Ten sposób pielęgnacji sprawdzi się szczególnie w przypadku roślin o błyszczących liściach, a także roślin kwitnących. Natomiast rośliny o matowych liściach można oczyścić z kurzu przy użyciu pędzelka, dzięki czemu nie naruszymy ochronnej powłoki liścia. Rośliny o mniejszych liściach, takie jak fikusy czy paprocie, można także myć pod prysznicem. Warto zabezpieczyć ziemię w doniczce, aby nadmiernie nie nasiąkła wodą, a potem spryskać liście delikatnym strumieniem wody ze słuchawki natryskowej. Rośliny można również myć przy użyciu środków obojętnych dla nich chemicznie i biologicznie. W tym celu warto stosować łagodne mydła, płyn do mycia naczyń lub profesjonalne środki pielęgnacyjne przeznaczone do flory. 

Nabłyszczanie liści

Częstotliwość mycia zależy od rodzaju liści danej rośliny, pory roku oraz warunków panujących w mieszkaniu. Pielęgnacja powinna być zawsze indywidualnie dopasowana do gatunku, zwłaszcza, jeśli w swojej kolekcji posiadamy unikatowe rośliny kolekcjonerskie, które mogą mieć specyficzne wymagania uprawowe i stanowiskowe. Rytuał pielęgnacyjny roślin może zostać zakończony przez przetarcie powierzchni liści nabłyszczającym olejkiem neem, który ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Miłośnicy kwiatów doniczkowych polecają również nabłyszczanie liści przy użyciu odgazowanego piwa.

Zdj. główne: Scott Webb/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*