Czy w ciąży można jeździć na rowerze?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Czy w ciąży można jeździć na rowerze?

Jazda na rowerze w ciąży wywołuje bardzo dużo kontrowersji wśród przyszłych mam. Według wielu „dobrych rad” kobieta w ciąży nie powinna jeździć na rowerze. Jak jest naprawdę?

Czy można jeździć na rowerze w ciąży?

Ciąża jest wyjątkowym okresem w życiu kobiety. W tym czasie musi szczególnie uważać na siebie i wybierać jak najbezpieczniejszą aktywność fizyczną. Jazda na rowerze w ciąży ma same zalety, m.in. redukuje stres, zwiększa przepływ krwi i poprawia nastrój.

Wielu lekarzy zaleca wycieczki rowerowe tylko w pierwszym trymestrze ciąży. Niezalecane są wycieczki rowerowe w 2. i 3. trymestrze ciąży, ponieważ istnieje zbyt duże ryzyko przewrócenia się podczas jazdy i urazu. Jest to spowodowane przesunięciem się środka ciężkości ciała do przodu.

Jeśli przyszła mama nie potrafi zrezygnować z aktywności fizycznej, to powinna wybierać łagodne trasy bez wybojów, niezbyt daleko od domu. Powinna również monitorować tętno, aby nie przekroczyło 140 uderzeń na minutę. Jeśli tak się stanie, to trzeba natychmiast przerwać trening.

Jak jeździć na rowerze w ciąży?

Jeśli chcesz jeździć na rowerze w ciąży, to najlepiej jest przesiąść się na damski, który swoją budową umożliwia jazdę w wyprostowanej pozycji. Rama jest nisko, więc nie ma problemu z wsiadaniem i zsiadaniem z roweru. Dobrym pomysłem jest również zamontowanie w rowerze sztycy podsiodłowej, która amortyzuje wstrząsy. Dzięki temu jazda jest bezpieczniejsza dla przyszłej mamy.

Gdy jesteś w ciąży i wybierasz się na rower, to powinnaś wybierać tylko trasy po płaskim terenie. W czasie wycieczki rowerowej powinnaś zadbać również o odpowiednie nawodnienie, dlatego zawsze warto wziąć ze sobą zapas wody. Latem trasa rowerowa powinna przebiegać między drzewami. Jeśli lubisz szybką jazdę na rowerze, to lepiej odłóż ją na później – jak wrócisz do formy po urodzeniu dziecka.

Jakie są przeciwwskazania do jazdy rowerem w ciąży?

Każda aktywność w ciąży, która może doprowadzić do upadku, wstrząsu czy uderzenia, jest niewskazana. Jazda na rowerze w ciąży nie jest groźna, lecz niebezpieczne są zagrożenia wynikające z upadku lub kolizji. Dlatego kobietom w ciąży zaleca się ćwiczenia na rowerze stacjonarnym.

Lekarze nie zalecają aktywności fizycznej kobietom w ciąży, jeśli:

  • ciąża jest zagrożona,
  • pojawiają się plamienia lub krwawienie.

A także, jeśli ciężarna cierpi na:

  • cukrzycę,
  • anemię,
  • nadciśnienie,
  • choroby serca.

Każdą aktywność fizyczną w ciąży warto skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym.

Zdj. główne: Igor Lypnytskyi/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*