Jak często należy prać pościel?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak często należy prać pościel?

Zbyt rzadka zmiana pościeli jest nie tylko nieestetyczne i źle o nas świadczy, ale też źle wpływać na nasze zdrowie. Czy należy ją prać raz na tydzień, na miesiąc, a może rzadziej? Podpowiadamy. 

Dlaczego wielu z nas nie lubi zmieniać pościeli?

Motywacje są zawsze indywidualne, ale najczęściej wynika to z lenistwa. Nie wystarczy tylko zdjąć pościeli. Konieczne jest jej wypranie, rozwieszenie i  wysuszenie. Wielu spośród nas od wczesnego dzieciństwa ma instynktowną niemal niechęć do ubierania kołdry i poduszek w pościel. Czyżby była to pozostałość po nakazach z czasów dzieciństwa? Bardzo możliwe. 

W jakich odstępach czasu zmieniamy pościel?

Pościel powinniśmy zmieniać raz na dwa tygodnie. Jeszcze częściej trzeba wymieniać prześcieradło – powinniśmy to robić raz na tydzień. To zasady, których muszą przestrzegać szczególnie alergicy. Nie powinna nas zbijać z tropu myśl, że nawet po dwóch tygodniach pościel może wyglądać świeżo – w tym przypadku największe zagrożenia są niewidoczne. 

Co powinno nas skłaniać do regularnego zmieniania pościeli?

Najogólniej rzecz ujmując – troska o własne zdrowie. Nie tylko wspomniani alergicy mogą mieć problemy zdrowotne przez brak higieny związany z rzadką wymianą pościeli. Nieświeża pościel zawiera bakterie, naskórek, pot i inne wydzieliny, których należy unikać. Możemy się przez to nabawić między innymi astmy lub chorób skóry. 

Kiedy powinniśmy zmieniać pościel jeszcze częściej? 

Kiedy jesteśmy chorzy, powinniśmy znacznie częściej zmieniać pościel, ponieważ pełna zarazków i martwego naskórka może przyczynić się do pogorszenia naszego stanu zdrowia. Jeśli borykasz się z trądzikiem lub masz nadpotliwość, zmieniaj pościel możliwie jak najczęściej.

Czysta musi być nie tylko pościel

Jeśli już zmieniamy z odpowiednią częstotliwością pościel, to nie zapominajmy o materacu. W tym przypadku jest już znacznie trudniej. Nie jest możliwe wypranie go lub częsta wymiana na nowy. Domowym sposobem radzenia sobie z tym problemem jest jego odświeżanie za pomocą sody oczyszczonej. Właśnie ta substancja dobrze radzi sobie ze szkodliwymi dla naszego organizmu mikroorganizmami.

Nie zapominaj o ręcznikach 

Jeśli regularnie pierzesz pościel, to nie zapominaj o ręcznikach, na których gromadzi się mnóstwo bakterii. Zakłada się, że idealnym rozwiązaniem jest codzienna ich wymiana. Niestety, statystyczny Polak potrzebuje na podjęcie takiej decyzji od 5 dni do tygodnia. Szczególnie ważna jest częsta wymiana ręcznika, którym wycieramy twarz i ręce. Nieco rzadziej można prać ręcznik kąpielowy.

W jakiej temperaturze powinno się prać pościel?

Przyjęło się, że pościel powinniśmy prać w temperaturze 40-60 stopni. Jeśli masz wątpliwości, w jakiej temperaturze wyprać swoją pościel, sprawdź na metce – tam powinieneś znaleźć wszystkie informacje dotyczące prania i suszenia. Do prania pościeli używaj delikatnych detergentów, które nie podrażniają skóry. 

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*