Zbyt rzadka zmiana pościeli jest nie tylko nieestetyczne i źle o nas świadczy, ale też źle wpływać na nasze zdrowie. Czy należy ją prać raz na tydzień, na miesiąc, a może rzadziej? Podpowiadamy.
Motywacje są zawsze indywidualne, ale najczęściej wynika to z lenistwa. Nie wystarczy tylko zdjąć pościeli. Konieczne jest jej wypranie, rozwieszenie i wysuszenie. Wielu spośród nas od wczesnego dzieciństwa ma instynktowną niemal niechęć do ubierania kołdry i poduszek w pościel. Czyżby była to pozostałość po nakazach z czasów dzieciństwa? Bardzo możliwe.
Pościel powinniśmy zmieniać raz na dwa tygodnie. Jeszcze częściej trzeba wymieniać prześcieradło – powinniśmy to robić raz na tydzień. To zasady, których muszą przestrzegać szczególnie alergicy. Nie powinna nas zbijać z tropu myśl, że nawet po dwóch tygodniach pościel może wyglądać świeżo – w tym przypadku największe zagrożenia są niewidoczne.
Najogólniej rzecz ujmując – troska o własne zdrowie. Nie tylko wspomniani alergicy mogą mieć problemy zdrowotne przez brak higieny związany z rzadką wymianą pościeli. Nieświeża pościel zawiera bakterie, naskórek, pot i inne wydzieliny, których należy unikać. Możemy się przez to nabawić między innymi astmy lub chorób skóry.
Kiedy jesteśmy chorzy, powinniśmy znacznie częściej zmieniać pościel, ponieważ pełna zarazków i martwego naskórka może przyczynić się do pogorszenia naszego stanu zdrowia. Jeśli borykasz się z trądzikiem lub masz nadpotliwość, zmieniaj pościel możliwie jak najczęściej.
Jeśli już zmieniamy z odpowiednią częstotliwością pościel, to nie zapominajmy o materacu. W tym przypadku jest już znacznie trudniej. Nie jest możliwe wypranie go lub częsta wymiana na nowy. Domowym sposobem radzenia sobie z tym problemem jest jego odświeżanie za pomocą sody oczyszczonej. Właśnie ta substancja dobrze radzi sobie ze szkodliwymi dla naszego organizmu mikroorganizmami.
Jeśli regularnie pierzesz pościel, to nie zapominaj o ręcznikach, na których gromadzi się mnóstwo bakterii. Zakłada się, że idealnym rozwiązaniem jest codzienna ich wymiana. Niestety, statystyczny Polak potrzebuje na podjęcie takiej decyzji od 5 dni do tygodnia. Szczególnie ważna jest częsta wymiana ręcznika, którym wycieramy twarz i ręce. Nieco rzadziej można prać ręcznik kąpielowy.
Przyjęło się, że pościel powinniśmy prać w temperaturze 40-60 stopni. Jeśli masz wątpliwości, w jakiej temperaturze wyprać swoją pościel, sprawdź na metce – tam powinieneś znaleźć wszystkie informacje dotyczące prania i suszenia. Do prania pościeli używaj delikatnych detergentów, które nie podrażniają skóry.