Domy z kontenerów – w czym tkwi ich fenomen?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Domy z kontenerów – w czym tkwi ich fenomen?

Domy z kontenerów są obecnie bardzo ekologicznym i designerskim sposobem na mieszkanie. Wiele firm, również w Polsce, proponuje domy z kontenerów, które są szybkim i nowoczesnym sposobem budownictwa w nowym stylu. Są bardzo lubiane zwłaszcza przez młode osoby, które nie chcą brać kredytu na zakup własnego mieszkania, a budowa własnego domu jest zbyt dużym wydatkiem. 

Trend ten jest bardzo rozpowszechniony w USA oraz krajach skandynawskich. Na polskim rynku jest to nadal nowość, ale ceny takich domów stają się bardzo konkurencyjne w porównaniu do mieszkań w nowym budownictwie.

Jak wyglądają domy z kontenerów?

Domy z kontenerów z zewnątrz mogą nieco przypominać klocki LEGO, ponieważ są złożone często z kilku, a nawet kilkunastu części. Wiele zależy od naszego budżetu, ale również wyobraźni. Takie domy mogą również składać się z jednego, dużego kontenera. Jest w nim miejsce na okna oraz drzwi, a nawet okna dachowe. Istnieje możliwość również zbudowania domu piętrowego. Wiele domów z kontenerów na dachach ma również zamieszczone kolektory słoneczne, co czyni je jeszcze bardziej ekologicznymi.

Jak zbudować dom z kontenerów?

Początkowo będą nam potrzebne kontenery. Na rynku można zdobyć również kontenery używane, najczęściej morskie, które są skonstruowane specjalnie do przewożenia bardzo dużych przedmiotów, a nawet samochodów czy łódek. Nie są one przygotowane co prawda do zamieszkania, ale można je łatwo odświeżyć, a jeśli mamy własną spawarkę, bez problemu również zamontujemy w nich drzwi oraz okna. Wszystkie kontenery, również te nowe, są wykonane z grubej blachy, którą można zabezpieczyć przed rdzą oraz pomalować na praktycznie dowolny kolor. Wybór wielu emalii oraz farb do metalu pozwala nam na puszczenie wodzy fantazji. Dzięki temu można stworzyć domy z kontenerów.

Najpopularniejsza długość jednego kontenera to 6 m, a szerokość 2,4 m. Sufit jest umieszczony wtedy na wysokości 2,6 m. Daje nam to podobne możliwości aranżacyjne, jak w przypadku tradycyjnych pomieszczeń, które znajdują się w większości bloków. Kontenery można ze sobą łączyć, co daje jeszcze więcej miejsca na rozplanowanie kolejnych pomieszczeń. Jeśli zależy nam na przygotowaniu kontenera w taki sposób, aby był on ocieplony, to warto wybrać taki kontener, który był wcześniej używany jako biuro. Jego konstrukcja jest również znacznie wzmocniona.

Do adaptacji domu z kontenerów będą najlepsze kontenery morskie, które są wykonane ze stali nierdzewnej już ocynkowanej, ale również pokrytej ochronną warstwą żywicy i farby epoksydowej. Mają również bardzo sztywną i trwałą konstrukcję z dodatkowymi belkami oraz profilami. Należy jednak pamiętać, że takie farby mogą być szkodliwe dla zdrowia, dlatego w środku kontenera będzie niezbędne piaskowanie farby, która ma w sobie m.in. ołów czy arszenik.

Posadowienie kontenera również jest bardzo istotne, ale nie jest tak kłopotliwe, jak sądzimy. Wystarczy odpowiednie zagęszczenie podłoża oraz wyłożenie go m.in. bloczkami betonowymi lub kostką. Przy konstrukcji bardziej rozbudowanej będą nam potrzebne fundamenty. W Polsce istnieje prawo, które mówi, że budynek bez fundamentów jest budynkiem tymczasowym. Jeśli kontener ma służyć jako budynek mieszkalny, powinien mieć fundamenty, bez względu na swoje gabaryty. W innym wypadku nie będzie uznawany za dom mieszkalny.

Pobierz kod osadzania

O czym jeszcze trzeba pamiętać, budując dom z kontenera?

Ważne jest także doprowadzenie wszystkich mediów do domu z kontenera, co warto zlecić odpowiedniej firmie. Źle wykonana instalacja może powodować gromadzenie się wilgoci, co w skrajnych wypadkach doprowadzana do korozji elementów, które są kluczowe dla sztywności całej bryły. Przydadzą się m.in. tanie, ale równocześnie mocne rury z polipropylenu.

Aby budynek miał odpowiednią izolację cieplną, potrzebuje otuliny o grubości minimum 15 cm. Do izolacji ścian na pewno będą potrzebne nam materiały takie jak poliuretan PUR, wełna mineralna czy też styropian. Jako źródło ciepła można wykorzystać np. kocioł gazowy, który nie zajmuje wiele miejsca i jest dość oszczędny oraz ekologiczny. Bardzo popularne jest również ogrzewanie infrared, czy też nieco droższe, ale bardzo ekologiczne pompy ciepła oraz kolektory słoneczne.

Dom z kontenerów – wady i zalety takiego budownictwa

Fenomen domów z kontenerów polega na minimalnej ilości materiałów w ich budowaniu, ale również w ekologicznym stylu budowania z materiałów już raz użytych. Można je transportować praktycznie w dowolne miejsce i charakteryzują się również szybkim montażem. Ich design jest bardzo ciekawy i nowoczesny. Cena budowy domu z kontenerów może być nawet o połowę niższa, niż w przypadku nowych budynków, jakie stawiane są np. z cegły. Komfort mieszkania w domu z kontenerów, który stoi na wykupionej przez nas działce jest znacznie większy w porównaniu do mieszkania w bloku czy kamienicy, dlatego wiele młodych osób decyduje się właśnie na taki budynek, zamiast mieszkania, nawet w nowym budownictwie.

Domy z kontenerów mają jednak jedną wadę. Nieco trudniej jest o uzyskanie zgody na doprowadzenie mediów do kontenera, a także można mieć problem z prawnymi aspektami budowy w Polsce. 

Zdjęcie: Richard Chivers/View Pictures/Universal Images Group/Getty Images

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*