Dlaczego do diety warto dodać soki?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Dlaczego do diety warto dodać soki?

Artykuł sponsorowany

Dobrze dobrana i zbilansowana dieta pozwoli ci utrzymać zdrowie i pozytywne samopoczucie. Musi ona być również zróżnicowana, dlatego warto wprowadzić do niej soki. 

Sok — co to jest i jakie są jego rodzaje? 

Sok jest produktem, który otrzymuje się z dojrzałych warzyw lub owoców. Określać nim można jedynie artykuł spożywczy, który ma określone cechy unormowane przepisami prawnymi.  Soki można wzbogacać jedynie o witaminy. Zabronione jest dodawanie do nich słodzików, konserwantów, barwników i aromatów innych niż te, które uzyskiwane są w procesie zagęszczania. 

Na sklepowych półkach znajdziesz kilka rodzajów soków: 

  • bezpośredni — powstaje z owoców surowych;
  • z soku zagęszczonego;
  • naturalnie mętny — nie został on poddany klarowaniu i filtracji, przez co zawiera cząstki miąższu;
  • klarowny — jest przeciwieństwem soku mętnego. Został poddany klarowaniu i filtracji, dlatego nie zawiera cząstek miąższu;
  • przecierowy — ma konsystencję półpłynną;
  • zagęszczony — to inaczej koncentrat soku owocowego lub warzywnego. 

Zalety soków w diecie 

Na początku warto wspomnieć, że we wszystkim trzeba znać umiar. Nadmierne spożywanie soków w diecie może przynieść więcej szkód niż korzyści. Dzienna ich porcja nie powinna przekraczać 200 ml. Jednak jakie zalety ma ich wprowadzenie do codziennego jadłospisu? 

  • Świeże soki będą doskonałym wyborem dla osób pracujących fizycznie, ale również dla sportowców. Sprawdzą się u nich, ponieważ mają one duże zapotrzebowanie na węglowodany. Będą stanowić świetnie uzupełnienie posiłków, ponieważ zapewnią one dużą dawkę energii. 
  • To źródło sporej dawki składników mineralnych oraz witamin. Osoby niedożywione, którym spożywanie wystarczającej ilości stałych posiłków przysparza trudność, może być to idealna przekąska. 
  • Płynna forma pomoże w bezproblemowym spożyciu łodygi selera naciowego, buraków oraz kilku marchewek naraz. Świetnie sprawdzi się u osób starszych oraz dzieci, które mają problemy z jedzeniem świeżych, surowych i twardych warzyw. 
  • Słodki sok owocowy będzie stanowić świetną alternatywę słodyczy. Jeśli więc następnym razem będziesz miał ochotę na batonika, zastąp go świeżo wyciskanym sokiem. 

Jeśli chcesz wzbogacić swoją dietę o soki, sięgaj po te samodzielne wykonane, bazujące na warzywach i niepasteryzowane. Do ich przyrządzania potrzebny będzie ci odpowiedni sprzęt, który znajdziesz na stronie https://mediasklep24.pl/81-wyciskarki-wolnoobrotowe-do-sokow. Pamiętaj, jednak jeśli nie jesteś pewny, jaką ilość soków możesz spożywać w ciągu dnia, skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem. 

Fot.: Pâmela Lima/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*