Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Badanie serca u dzieci wykonuje się w konkretnych przypadkach. Ma ono na celu wykryć ewentualne zaburzenia pracy serca u pacjenta. Pamiętajmy o tym, że ten problem może dotknąć nawet małe dzieci. Na szczęście istnieją różnorodne badania, które wykonują specjaliści w celu wykrycia schorzeń. Co ciekawe, stosowane są zarówno badania 24 godzinne, jak i kilkudniowe, zgodnie z zaleceniami specjalisty. Ogromną zaletą badania holter jest to, że urządzenie cały czas rejestruje pracę serca w ciągłym trybie. Jak przebiega badanie holter u dziecka? O czym warto wiedzieć?Kiedy trzeba zrobić to badanie u pociechy?
Czym jest urządzenie holter? Warto zauważyć, że sprzęt składa się z niewielkiego pasku aparatu EKG, który monitoruje pracę serca. Poza tym, mamy tutaj kilka kabli podłączonych do elektrod EKD oraz przyklejonych do klatki piersiowej dziecka. Urządzenia tego typu są najczęściej wyposażone w baterie, a montaż przebiega sprawnie i łatwo. W trakcie badania u dziecka, warto założyć mu obcisłe ubranie. Dzięki temu zniwelujemy ryzyko odczepienia się kabelków lub odklejenia elektrod. Dziecko nie powinno bać się badania holter, gdyż jest ono bezbolesne.
Zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, przebieg badanie przebiega podobnie. U maluchów stosuje się specjalne elektrody, które mają niewielkie rozmiary. Co do urządzenia, jest ono lekkie i mało uciążliwe dla dziecka.
Kiedy skorzystać z badania holter u dziecka?
Badanie holter u dziecka jest wskazane w wielu sytuacjach. Rodzice powinni się zaniepokoić w następujących wypadkach:
Lekarz zaleca zrobienie takiego badania, gdy konieczna jest ocena zastosowanego leczenia arytmii, pracy serca po ablacji, czy też po zabiegach chirurgicznych. Badanie holter u dziecka nie wymaga specjalnych przygotowań.
O czym pamiętać przed wykonaniem badania u dziecka? Mimo tego, że nie trzeba stawiać na specjalne przygotowania, musimy zapoznać się z instrukcją i zadbać o przygotowanie miejsca przyklejenia elektrod. Powinniśmy dokładnie umyć ciało pociechy ciepłą wodą z mydłem, a następnie zetrzeć miejsca przyłożenia elektrod za pomocą szorstkiej gąbki. Czekamy na wyschnięcie tych miejsc i w razie potrzeby golimy daną część ciała, do której przyklejone będą elektrody.
Nie bez znaczenia jest fakt, że badanie odbywa się w trakcie codziennych czynności. Nie trzeba rezygnować z wyjścia z domu, przy czym raz na jakiś czas warto skontrolować to, czy elektrody trzymają się skóry dziecka. Jeśli dojdzie do odklejenia, wymieniamy elektrodę na nową. Istotne jest to, aby w trakcie badania uważać na elektroniczne urządzenia. Powinny one znajdować się co najmniej 20 cm od aparatu EKG, tak aby nie zakłóciły badania.
Czy istnieją przeciwwskazania do wykonania badania holter? Na szczęście badanie może być powtarzane u pacjentów w każdym wieku, nawet u kobiet w ciąży. Jest bezpieczne i nieinwazyjne, dlatego nie ma przeciwwskazań do wykonania badania. Lekkie podrażnienie skóry jest normalne i powinno szybko zniknąć po zakończeniu badania. Holter dla dziecka to rozwiązanie, które warto skonsultować z lekarzem prowadzącym. jeśli zauważymy u dziecka niepokojące objawy, trzeba działać jak najszybciej. Urządzenie może sprawnie wykryć wszelkie nieprawidłowości, które będą wskazaniem do dalszego leczenia.
Badanie holter u dzieci, tak samo jak u dorosłych, jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne. Urządzenie składa się z kilku elementów i jest bardzo łatwe w obsłudze.
Fot.:CDC/unsplash.com