Aktywne wakacje w Polsce – gdzie jechać?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Aktywne wakacje w Polsce – gdzie jechać?

Wakacje nie muszą oznaczać biernego wylegiwania się na plaży czy przed telewizorem. Wolny czas można spędzić aktywnie, z korzyścią dla własnego zdrowia i samopoczucia. Jakie miejsca w Polsce najlepiej się do tego nadają?

Sporty wodne na Mazurach

Mazury, kraina urokliwych jezior oraz bujnych lasów od lat przyciąga turystów, spragnionych odpoczynku na łonie natury. Mazurskie jeziora stwarzają unikalne możliwości aktywnego wypoczynku. Oprócz klasycznych sportów wodnych, jak kajakarstwo i żeglarstwo, możemy tutaj uprawiać także bardziej szalone i ekstremalne dyscypliny. Należy do nich flyboarding. 

Ta stosunkowo nowa dyscyplina sportu została wynaleziona w 2011 przez Franka Zappatę, wielokrotnego mistrza świata w wyścigach skuterów wodnych. Flyboard zbudowany jest ze skuteru o mocy co najmniej 150 koni mechanicznych i gumowego węża o długości ok. 18 m  tłoczącego wodę do dysz przymocowanych do obuwia.

Z pomocą flyboardu możemy wykonywać różne akrobacje na granicy wody i powietrza, w tym latać na wysokość nawet do 18 m. Stolicą polskiego flyboardingu są mazurskie Mikołajki. Na miejscu wypożyczymy nie tylko potrzebny sprzęt, lecz także zdobędziemy niezbędne przeszkolenie pod czujnym okiem instruktora.

Jazda na nartach latem?

Narciarstwo postrzegane jest często jako stereotypowy zimowy sport. Niestety, ku rozgoryczeniu wielu miłośników skoków, ostatnie lata nie rozpieszczały pod względem ilości opadów śniegu. 

Na szczęście jeździć na nartach można niezależnie od panującej za oknem aury, w tym także podczas letnich upałów, gdzie śnieg i mróz wydają się dalekim wspomnieniem. Z pomocą dla zapaleńców przychodzą całoroczne skocznie narciarskie, które można znaleźć m.in. w Warszawie, Krakowie czy w Bytomiu. 

Śnieg zastępuje się tutaj zapewniającą poślizg nawierzchnią, taką jak igłowa, lub sztucznym śniegiem. W większości całorocznych stoczni nie tylko pojeździmy na nartach, ale sankach czy nawet quadzie.

W podwodnym królestwie

Podczas wręcz afrykańskich letnich upałów, często szukamy schronienia w wodzie. Nurkować można zarówno w akwenach naturalnych (jezioro Hańcza, Kłodno) jak i sztucznych. 

Te drugie oferują zwykle cały wachlarz podwodnych atrakcji. Dobrym przykładem jest Centrum Nurkowe Piechcin. Pod wodą natkniesz się tutaj między innymi na jaskinie, zatopione drzewa, wraki statków (13-metrowa ”Magda”, 20-metrowa “Czajka”) i samochodów, a także akwafaunę w postaci ryb, ślimaków i raków. 

Obiekt oferuje też kursy nurkowania, zarówno dla kompletnych początkujących, jak i dla osób, które miały już do czynienia z tym sportem, lecz chciałyby udoskonalić swoje umiejętności.

Spacerując ku zdrowiu

By spalić nadmiar kalorii oraz poprawić kondycję fizyczną wcale nie musimy zaopatrywać się w dodatkowy sprzęt.

Chodzenie, mimo że wydaje się dość banalne, niesie ze sobą sporo korzyści. Rozwija muskulaturę nóg oraz poprawia wydolność krążenia w kończynach, zapobiegając tworzeniu się żylaków. Stanowi świetny sport dla osób z nadwagą, starszych, cierpiących na dolegliwości kardiologiczne lub z innych powodów niemogących biegać.

Teoretycznie maszerować możemy gdziekolwiek, jednak w praktyce odpowiedni wybór miejsca często bywa kluczem do sukcesu. Spacer po parku, wśród śpiewu ptaku i rozkwitającej natury jest z pewnością przyjemniejszy, niż błąkanie się w miejskiej dżungli. 

Niewątpliwie dobrą miejscówką dla chodziarza będzie stanowić warszawski Park Skaryszewski, określony często nieformalnie mianem parku wiewiórek. Uznany za najpiękniejszy park w Polsce oraz trzeci najpiękniejszy w Europie, zachwyca bujną szatą roślinną. Znajduje się tu też rosarium oraz fontanna. Park Skaryszewski został zaprojektowany w stylu angielskim, dlatego też osobom, które miały przyjemność zwiedzić nowojorski Central Park, może towarzyszyć uczucie deja vu.

Zdjęcie główne: Milosz_Karski/pixabay.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*