Artykuł sponsorowany
Domowa apteczka powinna być obowiązkowym wyposażeniem każdego domu. W nagłych wypadkach jej zawartość może uratować życie nasze lub naszych bliskich. Co powinno wchodzić w skład domowej apteczki pierwszej pomocy? Sprawdź nasze wskazówki.
Apteczka pierwszej pomocy powinna mieć stałe miejsce w domu, znane każdemu domownikowi. Powinniśmy przy tym pamiętać, aby było to miejsce niedostępne dla małych dzieci – może to być szafka lub szuflada zamykana na klucz, znajdująca się z dala od źródeł ciepła, światła i wilgoci, na przykład w sypialni. Domową apteczkę musimy regularnie sprawdzać i przeglądać pod kątem terminu ważności leków. Nigdy nie stosujmy żadnych preparatów przeterminowanych albo takich, które zmieniły kolor, zapach czy konsystencję lub mają uszkodzone opakowanie. Zwracajmy też uwagę na leki z określonym terminem do zużycia po otwarciu, takie jak syropy i krople do oczu. Przeterminowanych i niepotrzebnych leków nie wyrzucamy do śmietnika, a zanosimy do apteki, w której znajduje się pojemnik na medykamenty do utylizacji. Jeżeli w domu są osoby przewlekle chore, to należące do nich leki podpisujmy imieniem. Warto także zanotować na opakowaniu sposób dawkowania.
W apteczce domowej powinno znaleźć się kilka podstawowych leków, a także materiały opatrunkowe, środki dezynfekcyjne i akcesoria medyczne.
W każdej apteczce muszą znaleźć się przede wszystkim środki zawierające paracetamol lub ibuprofen. Dorosłym możemy podawać tabletki, a dla małych dzieci wybierajmy syropy. Osoby dorosłe mogą zaopatrzyć się także w kwas acetylosalicylowy (popularną aspirynę).
Leki przeciwbiegunkowe pomagają usuwać toksyny z przewodu pokarmowego i hamują perystaltykę jelit. W domowej apteczce możemy trzymać również elektrolity, które zapobiegają zaburzeniom gospodarki wodno-elektrolitowej, oraz probiotyki wspomagające odbudowę naturalnej flory bakteryjnej jelit.
W apteczce powinnyśmy trzymać leki, które przydadzą się już przy pierwszych objawach przeziębienia. Warto zaopatrzyć się w środki rozrzedzające katar, zmniejszające obrzęk błony śluzowej nosa, łagodzące ból gardła i kaszel oraz ułatwiające odkrztuszanie wydzieliny z dróg oddechowych. Przydać się mogą także preparaty wspierające odporność.
Alergie mogą pojawić się znienacka i w różnych sytuacjach, nawet u osób, u których wcześniej nie rozpoznano uczulenia. Z tego względu w domowej apteczce warto mieć leki łagodzące objawy alergii na składniki pokarmowe, pyłki roślin czy sierść zwierząt. Dobrym pomysłem jest zakup preparatu na ukąszenia owadów. Dobór leków przeciwalergicznych najlepiej skonsultować z lekarzem.
W apteczce nie może zabraknąć materiałów opatrunkowych i środków dezynfekujących, które są niezbędne podczas udzielania pierwszej pomocy. Zadbajmy, aby w domu nie zabrakło nam:
Do odkażania skóry i drobnych ran możemy używać wody utlenionej, ale musimy pamiętać, że po otwarciu szybko traci swoje właściwości. Lepszym wyborem będą preparaty do odkażania zaproponowane przez farmaceutę. Rany możemy przemywać także jałowym roztworem soli fizjologicznej.
Uzupełnieniem domowej apteczki powinny być podstawowe akcesoria medyczne, takie jak:
W apteczce warto trzymać także zapas rękawiczek jednorazowych i maseczek.
Fot.: Hans/pixabay.com