W ostatnich latach zdrowy styl życia stał się bardzo popularny wśród Polaków. Dotyczy to nie tylko dorosłych, ale i dzieci, które często powielają zachowania starszych od siebie.
Jest to bardzo dobry trend, który z czasem powinien stać się normą, a nie chwilową modą. Co za tym idzie, zdrowy styl życia wiąże się z samodzielnie zrobionymi posiłkami. Nie ma w nim miejsca na słodkie drożdżówki i wysokokaloryczne przekąski. Własnoręcznie zrobione drugie śniadanie jest znacznie zdrowszym wyborem zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.
Własnoręcznie wykonane posiłki to bogactwo smaku i witamin. Większość ludzi na drugie śniadanie wybiera kanapki. Stanowią świetną alternatywę dla gorących posiłków, a są dużo łatwiejsze do przygotowania. Jeśli chcemy, aby poza domem smakowały tak dobrze jak zaraz po przygotowaniu, należy je odpowiednio zapakować. Dobór odpowiedniego materiału ma kluczowe znaczenie. Pozwoli bezpiecznie przetransportować jedzenie oraz zachować jego właściwości smakowe i estetyczne.
>> Zobacz też: Jak powiesić ramki bez wiercenia w ścianie?
Dobrze zapakowane jedzenie zachowuje swoje walory smakowe, zapachowe, odżywcze i estetyczne. Źle przygotowane kanapki ze zgniecionymi dodatkami w środku nie są dobrym pomysłem. Nie zachęcają do ich zjedzenia. W co można pakować posiłki? Do najczęściej wybieranych materiałów należą: folia aluminiowa, papier śniadaniowy, foliowe woreczki oraz plastikowe pudełka.
To materiał, w który najchętniej pakowane są kanapki. Chroni drugie śniadanie przed wysuszeniem i zawilgoceniem. Co więcej, folia dzięki swoim właściwościom przez długi czas zachowuje odpowiednią temperaturę posiłku. Jest elastyczna, materiał łatwo dopasować do kształtu kanapek, przez co po podróży nie są zdeformowane.
Pakowanie posiłków w folię aluminiową ma bardzo dużo zalet. Przede wszystkim jedzenie jest chronione przed niekorzystnymi czynnikami, a samo opakowanie nie zajmuje wiele miejsca. Drugie śniadanie bez problemu zmieści się w małym plecaku lub torebce. Materiał najlepiej sprawdza się w długich podróżach. Przestrzega się, aby w folię aluminiową nie pakować kwaśnych produktów, takich jak kawałki kiszonych ogórków, ponieważ może nadać im metalicznego posmaku.
Woreczki wykonane z materiału HDPE są kolejnym częstym wyborem przy pakowaniu drugiego śniadania. Czym wyróżniają się na tle innych? Warto wiedzieć, że HDPE ma dobrą wodoszczelność, jest nieprzepuszczalny, więc chroni wnętrze torebki lub plecaka przed zanieczyszczeniem, a także cechuje się odpornością na działanie wilgoci.
Jest bezwonny oraz nietoksyczny, a co za tym idzie, bezpieczny dla ludzi. Woreczki foliowe można stosować samodzielnie, np. do pakowania kanapek z serem i szynką. W przypadku większej ilości dodatków poleca się posiłek najpierw owinąć folią aluminiową, a następnie zabezpieczyć pakunek woreczkiem foliowym. Na rynku dostępne są produkty ze specjalnymi klipsami, które pozwalają zamknąć opakowanie, sprawiając, że skutecznie ochroni drugie śniadanie przed wyschnięciem.
Kiedyś bardzo popularne były torebki papierowe. Rodzice pakowali dzieciom w nie drugie śniadanie, które zazwyczaj składało się z kanapek i owoców. Obecnie materiał zapewnia ochronę posiłków przed wysuszeniem. Jest szczególnie polecany do chleba i bułek, ponieważ chroni je przed zawilgoceniem i pojawieniem się miękkiej konsystencji.
Kanapki pakowane w torebki papierowe nawet po kilku godzinach od przygotowania zachowują swoją świeżość i chrupkość. Nie poleca się ich stosować do posiłków z mokrymi dodatkami, jak pomidor lub ogórek, ponieważ mogą zabrudzić wnętrze plecaka lub torebki.
Na rynku dostępne są zarówno lunch boxy, jak i jednorazowe pojemniki plastikowe. Radzimy wybierać te pierwsze, ponieważ są wielorazowego użytku i nie generują tak dużej ilości odpadów. Nadrzędną zaletą plastikowych pojemników jest ochrona kanapek przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jako jedyne z wymienionych opakowań dają tego typu gwarancję. Lunch boxy mają różne wielkości w zależności od indywidualnych potrzeb. Zapewniają warzywom wysoką wartość odżywczą, ponieważ brak tlenu zapobiega utlenianiu się witamin.