Suche powietrze to problem w wielu domach i mieszkaniach, zwłaszcza w trakcie sezonu grzewczego. Jak sobie poradzić z tym uciążliwym stanem? Wszystko jest uzależnione od rozmiaru problemu.
Suche powietrze w domu zdecydowanie nie służy ludzkiemu organizmowi. Dlatego koniecznie trzeba dbać o właściwy poziom nawilżenia powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy. Problem nasila się w okresie grzewczym, kiedy w mieszkaniach ciągle działa ogrzewanie. Ogrzewanie powietrza w pokojach przy okazji powoduje jego osuszenie.
Aby kontrolować poziom wilgotności, należy przede wszystkim zaopatrzyć się w higrometr lub stację pogodową pokazującą poziom wilgotności powietrza. Według zaleceń prawidłowy poziom wilgotności wynosi między 40-60%, a temperatura nie powinna przekraczać 22 stopni Celsjusza. Niestety często w naszych mieszkaniach i miejscu pracy te parametry są zdecydowanie inne. Częste zmiany temperatury i wilgotności negatywnie wpływają na śluzówkę, która ulega przesuszeniu, a przez to stajemy się bardziej podatni na wszelkiego typu infekcje (zły stan śluzówki ułatwia wnikanie do organizmu drobnoustrojom chorobotwórczym). Bardzo źle taki stan znoszą również alergicy, u których suche powietrze wzmaga nieprzyjemne dolegliwości, jak katar, kaszel czy swędzenie oczu.
Problem suchego powietrza w domu nie jest nowością. Już dawniej radzono sobie z takim kłopotem, umieszczając na kaloryferach mokre ręczniki. Dzięki takiemu zabiegowi można w najprostszy sposób nawilżyć powietrze w pomieszczeniach, gdzie znajdują się grzejniki. Można także zaopatrzyć się w specjalne pojemniki do zawieszenia na kaloryferze, do których wlewamy wodę. Pod wpływem temperatury woda paruje, eliminując problem suchego powietrza. Trzeba jednak pamiętać, aby stale uzupełniać zapas płynu w pojemniku. Nie ukrywamy jednak, że tego typu tradycyjne metody sprawdzą się jedynie w takich sytuacjach, gdy poziom wilgotności tylko nieznacznie odbiega od normy.
W przypadku, gdy poziom wilgotności w naszym mieszkaniu jest bardzo niski, domowe sposoby podniesienia go mogą okazać się zbyt mało efektywne. Wówczas należy rozważyć zaopatrzenie się w profesjonalny sprzęt do nawilżania powietrza. Na rynku znajduje się mnóstwo nawilżaczy elektrycznych. Jak wybrać właściwy? Nie jest to takie proste. Wiele oferowanych urządzeń ma zbyt małe zbiorniki, aby efekt ich działania był zadowalający. Powodują skraplanie się wody na powierzchniach wokół, niszcząc tym samym podłogi czy meble.
Decydując się na wybór nawilżacza powietrza, należy wziąć pod uwagę kilka czynników: