Samodzielne układanie płytek – podstawowe zasady

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Samodzielne układanie płytek – podstawowe zasady

Nie potrzebujesz pomocy glazurnika, aby wyłożyć m.in. kuchnię lub łazienkę. Zobacz, jak samodzielnie wykończyć powierzchnię ceramicznymi płytkami.

Zanim przystąpisz do układania

Wybierz odpowiednie płytki

Przede wszystkim musisz zadbać, by kupić płytki przystosowane do Twojego pomieszczenia. Zwróć uwagę na pięciostopniową klasę ścieralności. Za jej pomocą określa się wytrzymałość glazury. W pokojach, jadalni oraz kuchni najlepiej sprawdzą się kafelki 3 lub 4 poziomu. Klasa 5 to najlepszy wybór do pomieszczeń narażonych na duży nacisk, np. garaż.

Zmierz powierzchnię

Przed zakupem upewnij się ile materiałów potrzebujesz. Zmierz powierzchnię swojego pomieszczenia, a następnie dolicz do niej kilka cm2 zapasu. Zdarza się, że podczas transportu lub przy docinaniu część płytek ulega uszkodzeniu.

Przygotuj podłoże

Kiedy masz już przygotowane materiały, możesz przejść do oczyszczania powierzchni. Usuń z niej wszelkie zabrudzenia. Pamiętaj przy tym, że jeśli zrobisz to niedokładnie, płytki mogą wykazywać gorszą przyczepność i być mniej wytrzymałe. Kiedy podłoże będzie już oczyszczone, wyrównaj wszelkie nierówności samopoziomującą masą szpachlową. Jeśli będzie to konieczne, zagruntuj wyschniętą powierzchnię lub nanieś na nią środek poprawiający przyczepność.

Rozciągnij linie pomocnicze

Linie pomocnicze będą służyć jako wskaźniki przy układaniu płytek. Dzięki nim będzie Ci łatwiej rozplanować pracę i trzymać się centrum pomieszczenia. Do ich zrobienia wystarczą dwa sznurki. Wyznacz środki przeciwległych ścian i zamocuj na nich linki, tak by przecinały się na środku podłoża.

Układanie metodą równoległą

Najpopularniejsza obecnie metoda układania płytek polega na skupianiu się na środku pomieszczenia. Jest to świetny sposób dla początkujących, gdyż wymaga stosunkowo małego nakładu pracy oraz pozwala na bieżąco docinać kolejne elementy. Pierwsze płytki powinny być ułożone wzdłuż dłuższej linki pomocniczej. Kolejne należy umieszczać w ten sposób, by tworzyły literę „L” o podstawie leżącej jak najdalej od wejścia do pomieszczenia. Jeśli czujesz się niepewnie i brakuje Ci wprawy, możesz najpierw ułożyć płytki na sucho. Upewnij się, że wszystko zostało dobrze wymierzone i dopiero wtedy przystąp do klejenia. Nie zapominaj też o odstępach między każdym elementem. Dodatkowo, gdy czasami zauważysz, że płytka jest zbyt duża i ściśle przylega do ściany, użyj specjalnej maszynki do cięcia glazury.

Nanoszenie kleju i fugowanie

Klej powinien być nakładany na powierzchnię za pomocą pacy i rozprowadzany przy użyciu ząbkowanej szpachelki. Na tak naniesioną masę można już położyć płytkę. Należy docisnąć ją do podłoża oraz obić gumowym młotkiem. Zadbaj, aby każdy element był oddzielony od siebie krzyżykiem dystansowym. Dodatkowo regularnie sprawdzaj czy każda płytka utrzymuje poziom. Jeśli będzie trzeba, ponownie użyj młotka. Gdy upewnisz się, że glazura leży równo, usuń nadmiar kleju i wysuń krzyżyki. Zetrzyj też lub zeskrob wszelkie resztki materiału z płytek.

Następnie wypełnij fugą wszystkie szczeliny. Użyj do tego gumowego ściągacza. Rozprowadzaj nim masę, aż uzupełnisz spoiny między każą płytką. Na koniec przetrzyj kafelki gąbką lub mokrą szmatką.

zdj. główne: charlesdeluvio/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*