Rodzaje rękawic medycznych

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Rodzaje rękawic medycznych

Artykuł sponsorowany

Jednorazowe rękawice medyczne to jeden z podstawowych środków ochrony osobistej. Nie zapominajmy jednak, że na rynku znajdziemy wiele rodzajów rękawic do użycia w placówkach medycznych, a każdy z nich nieco różni się od siebie. Poznaj więc wszystkie rodzaje rękawic medycznych i dowiedz się, które będą najlepsze dla Ciebie.

Rodzaje rękawiczek medycznych – materiał

Rękawice medyczne można podzielić między innymi ze względu na materiał, z jakiego są wykonane. Najpopularniejszym rodzajem rękawiczek jednorazowych używanych w placówkach ochrony zdrowia są bez wątpienia rękawiczki lateksowe. Są one niezwykle wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Są one produkowane z naturalnego kauczuk. Ponadto rękawiczki lateksowe można znaleźć w wielu różnych kolorach, co może mieć znaczenie zwłaszcza w przypadku lekarzy i służby medycznej na oddziałach pediatrycznych. Jedyną wadą rękawiczek lateksowych jest fakt, że mogą one wzbudzać reakcje alergiczne. Koniecznie należy więc sprawdzić potencjalne alergie przed użyciem.

Innymi popularnymi rękawiczkami są rękawiczki nitrylowe. Są one dość podobne do tych lateksowych, jednak nie uczulają. Są one bowiem wykonane z syntetycznego kauczuku akrylonitrylo-butadienowego. Warto jednak pamiętać, że są one przez to delikatniejsze niż rękawice lateksowe, przez co mogą być bardziej podatne na uszkodzenia.

Jeszcze innym rodzajem są rękawiczki winylowe, czyli wykonane z PCV. Jest to najlepsza propozycja, jeśli chodzi o ochronę przed chemikaliami. Są one bardzo trwałe, jednak dość sztywne. Bardzo ważne jest więc, by dobrać odpowiedni rozmiar, gdyż rękawiczki jednorazowe winylowe prawie się nie rozciągają.

Rodzaje rękawiczek medycznych – zastosowanie

Rękawiczki medyczne można podzielić również ze względu na zastosowanie. Najbardziej uniwersalne oraz najczęściej stosowane rękawiczki to rękawiczki diagnostyczne. Stanowią one nie tylko ochronę personelu, ale też chronią pacjenta przed przenoszeniem patogenów mogących znajdować się na rękach pracowników ochrony zdrowia. 

Nieco inne są rękawiczki chirurgiczne i mikrochirurgiczne. Rękawiczki te stosowane są w warunkach wymagających zachowania jałowego pola operacyjnego. Są one w pełni sterylne, dzięki czemu mamy pewność, że nie przenoszą żadnych drobnoustrojów.

Bez względu na to, jakich rękawiczek medycznych szukasz, możesz mieć pewność, że idealne rękawiczki dla siebie znajdziesz na stronie https://rcmedical.pl/

Zdjęcie główne: pexels.com/Karolina Grabowska

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*