Urlop po urodzeniu dziecka dla ojca – co warto wiedzieć?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Urlop po urodzeniu dziecka dla ojca – co warto wiedzieć?

W 2021 roku zmieniły się przepisy związane z urlopem tacierzyńskim – przysługuje on ojcom w większym wymiarze. Jednak nie jest to jedyny rodzaj zwolnienia, na jaki liczyć mogą młodzi ojcowie.

O urlopach macierzyńskich napisano dużo – głównie dlatego, że jego zasady są dość jasno określone. Jednak młodym tatom przysługuje kilka rodzajów pełnopłatnego zwolnienia od pracy – a niewiele osób wie, że określenia urlop tacierzyński i urlop ojcowski nie mogą być stosowane zamiennie, gdyż określają dwa różne zwolnienia. Każdy mężczyzna zatrudniony na umowę o pracę ma szansę ubiegać się o oba – pracodawca nie może odmówić ich udzielenia. Jaka jest różnica między nimi? 

Urlop tacierzyński

Urlop tacierzyński nazwany jest tak nie przez przypadek – stanowi bowiem część urlopu macierzyńskiego. Każdej młodej mamie przysługuje 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, z czego 6 może być wykorzystane już przed planowanym terminem porodu. Gdy wykorzysta 14 obowiązkowych tygodni może wrócić do pracy, a pozostałe 6 tygodni „przekazać” ojcu dziecka. Jednak jeśli matka postanowi wykorzystać swój urlop do końca, młody tata nie może ubiegać się o zwolnienie z tytułu urlopu tacierzyńskiego.

Aby otrzymać urlop tacierzyński, wystarczy złożyć podanie do pracodawcy – co najmniej 14 dni przed planowaną datą jego rozpoczęcia. Prawo to przysługuje ojcom zatrudnionym na umowę o pracę, a pracodawca nie może odmówić – w innym przypadku można rozwiązać umowę i ubiegać się o odszkodowanie.

Jeśli matka dziecka nie złoży w przeciągu 3 tygodni od narodzin pociechy wniosku o wykorzystanie urlopu rodzicielskiego – w całości i tuż po macierzyńskim – ojciec otrzyma 100% wynagrodzenia za pracę.

Urlop ojcowski

Urlop ojcowski przysługuje każdemu ojcu zatrudnionemu na umowę o pracę. Co istotne, można wykorzystać go do momentu ukończenia przez pociechę 24. miesiąca życia i nie jest warunkiem koniecznym, aby ojciec pracował w dniu narodzin dziecka. Wystarczy, że podpisał umowę o pracę już po jego narodzinach. 

Urlop ojcowski może trwać maksymalnie 14 dni (wliczając w to dni wolne od pracy – soboty, niedziele i święta). Może też zostać rozłożony na dwa razy po 7 dni. Można wykorzystać go równolegle z urlopem macierzyńskim, jednak niewykorzystanego świadczenia nie można oddać matce dziecka – jest to zwolnienie od pracy przysługujące tylko mężczyznom. Jeśli ojciec dziecka nie wykorzysta płatnego urlopu do dnia ukończenia przez pociechę 2. roku życia, możliwość ta przepada. 

Inne urlopy – gdy urodzi się dziecko 

Każdemu ojcu przysługują także 2 dni urlopu okolicznościowego z okazji narodzin dziecka. Nie trzeba wypełniać wniosku, gdyż urlop ten przyznawany jest tylko w dniu porodu – wystarczy, że młody tata jak najszybciej poinformuje przełożonego o planowanej nieobecności. Nie wpływa to na pulę urlopową, a wynagrodzenie wypłacane jest tak, jak w przypadku urlopu wypoczynkowego.

Zdjęcie główne: unsplash.com/Kelli McClintock

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*