Świeże zioła bez wątpienia potrafią odmienić smak każdej potrawy. Dlatego, jeśli marzysz o ich własnej uprawie, śmiało możesz zacząć na parapecie. Wystarczy odrobina wolnego miejsca, czasu i chęci, aby wyczarować w swoim domu aromatyczny zielnik.
Zanim rozpoczniesz domową uprawę ziół, powinieneś przede wszystkim znaleźć dla nich odpowiednie miejsce. Zioła, jak wszystkie rośliny potrzebują bezpośredniego dostępu do światła dziennego, dlatego najlepiej ustawić je na parapecie w kuchni. Dodatkowo dzięki takiej lokalizacji można mieć pewność, że będą zawsze pod ręką w trakcie przygotowywania potraw, a także wzbogacą i wprowadza odrobinę zieleni do kuchennej aranżacji.
Wiedząc już, w jakim miejscu stworzyć nasz domowy zielnik, pora na wybór pojemników, w których będziemy je hodować. Tutaj wybór jest niemal dowolny. Idealnie sprawdzą się w tym celu zarówno klasyczne doniczki ceramiczne lub z tworzyw sztucznych, jak i drewniane skrzynie. Przy doborze odpowiedniej donicy warto pamiętać, że jej głębokość nie powinna być większa niż 20 centymetrów.
Pamiętaj również o tym, że doniczki powinny mieć otwory, które zapewnią swobodny odpływ wody do podstawki.
Kluczowym elementem wpływającym na powodzenie domowej hodowli ziół jest podłoże, w jakim zostaną one zasadzone. W tym celu najlepiej postawić na uniwersalną ziemię ogrodową lub dedykowaną dla kwiatów doniczkowych. Należy także zwrócić uwagę, aby wybrane podłoże miało odczyn obojętny, było żyzne i próchniczne – dzięki temu rośliny będą mogły z niego czerpać cenne składniki odżywcze.
Wybór ziół do domowego zielnika zależy głównie od indywidualnych preferencji. Najlepiej jednak postawić na te zioła, których używamy najczęściej w sproszkowanej, suszonej formie. Warto także podkreślić, że zioła nie należą do wymagających roślin, dlatego nie musisz obawiać się o ich uprawę – wystarczy je tylko regularnie podlewać.
Doskonała do dań kuchni włoskiej, bogata w witaminy A, K oraz C, a także magnez, żelazo, potas i wapń. Jej intensywna, zielona barwa doskonale ożywi kuchenny parapet. Doniczki bazylii można znaleźć bez problemu w większości supermarketów i sklepach ogrodniczych. Jeśli chcesz ją wyhodować z ziaren, najlepiej wysiewać ją wczesną wiosną.
Kolendra idealnie podkreśla charakter dań mięsnych i rybnych, a także kuchni azjatyckiej. Dodatkowo wspomaga trawienie i pozwala zachować odpowiedni poziom cukru we krwi. Najlepiej wysiewać ją latem, ponieważ dzięki dużej ilości promieni słonecznej szybciej wzrasta.
Jeśli kochasz kuchnię włoską, w Twoim kuchennym zielniki nie może zabraknąć tego aromatyczne zioła. Świetnie sprawdza się jako dodatek do sałatek, pizzy, mięsa czy owoców morza. Do tego jest bogatym źródłem witaminy E, K oraz C, a także tych z grupy B. Oregano najlepiej hodować na parapetach wychodzących na południową stronę budynku.
Rozmaryn to zioło, które nie tylko wzbogaci smak potraw, ale także za sprawą swoich bujnych gałązek ozdobi kuchenny parapet. Hodując je, warto jednak pamiętać, że w odróżnieniu od innych ziół oregano nie lubi częstego podlewania.
Oprócz tego na parapecie w kuchni z powodzeniem można hodować szczypiorek, pietruszkę, cząber, majeranek, miętę, szałwię, a nawet lawendę.
Zaprezentowane zioła to tylko nieliczne z wielu dostępnych roślin, które doskonale sprawdzają się w zielnikach na kuchennych parapetach. W przypadku sadzenia ziół w jednej donicy pamiętaj, aby znalazły się w niej zioła o podobnych wymaganiach dotyczących zarówno nasłonecznienia, jak i częstotliwości nawadniania gleby.