Już od 2 sierpnia bieżącego roku będą wydawane nowe dowody osobiste. Co się zmieni? Największym udoskonaleniem będzie dodanie na nich odcisków palców posiadacza. Zmiany, choć budzą mieszane uczucia i kontrowersje, są konieczne z uwagi na dostosowanie się do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej z 20 czerwca 2019 r.
Informację o zmianach przedstawiono podczas wideokonferencji w kwietniu. Wystąpili w jej trakcie wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker wraz z pełnomocnikiem rządu ds. cyberbezpieczeństwa Markiem Zagórskim. Zmiany, które zapowiedziano, mają być zgodne z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej z 20 czerwca 2019 r. i zostać wprowadzone 2 sierpnia 2021 roku.
Nowe dowody osobiste mają być przede wszystkim bardziej bezpieczne. Co się zmieni według nowych wzorów tych dokumentów?
Podstawowym elementem, który wzmocni bezpieczeństwo nowych dowodów osobistych, ma być zastosowanie cechy biometrycznej w formie odcisku palca. Jego odwzorowanie będzie znajdować się także w urzędzie.
Będą nowe dowody osobiste z odciskiem palca i podpisem posiadacza. Wniosku o ich wydanie nie złożymy zdalniehttps://t.co/XDK5a1m9fX
— PolsatNews.pl (@PolsatNewsPL) September 23, 2020
Na nowym wzorze dowodu osobistego znajdzie się także miejsce na podpis posiadacza. Będzie się ono znajdowało u dołu dokumentu.
Na nowym dowodzie osobistym znajdzie się także miejsce dla oznaczenia kraju. Skrót PL będzie umieszczony na tle flagi Unii Europejskiej.
Bardzo wiele osób zastanawia się: co ze starymi dowodami? Czy będzie można z nich korzystać pomimo tego, że brak tam podpisu i odcisku palca, który ma być ważnym zabezpieczeniem? Na wideokonferencji przedstawiającej wzorce nowych dowodów podkreślano, że ich wymiana będzie zachodzić stopniowo. W związku z tym nie będzie zachodziła konieczność automatycznej wymiany starych dokumentów na nowe. Tylko w tym roku ważność dokumentu tożsamości skończy się w przypadku 1,5 miliona Polaków, kolejne 350 tys. skończy zaś 18 lat. Wymiana wszystkich dowodów na nowe będzie trwała ponad 10 lat.
Okazuje się jednak, że wprowadzenie nowych dowodów będzie też wiązało się z pewnymi ograniczeniami. Jednym z najbardziej dotkliwych będzie to, że utracimy możliwość składania wniosków o dowód online. Taki sposób występowania o ten ważny dokument był zaś bardzo popularny w minionych latach.
Nowe zasady i wzory dowodów osobistych nie powinny jednak stawać się przyczyną powstawania wykluczenia. W związku z tym zadbano o to, żeby pomóc osobom, które nie będą mogły się udać do urzędu po to, żeby złożyć wniosek. W każdym powiecie mają pojawić się mobilne stacje. Wyposażone będą w urządzenia pozwalające zdjąć odcisk palca. To ukłon w stronę tych osób, które dotychczas korzystały z formy elektronicznej, po 2 sierpnia będą zaś jej pozbawione.
W tym aspekcie bardzo niewiele się zmieni. W przypadku osób niepełnoletnich dowód będzie ważny przez 5 lat. Osoby pełnoletnie otrzymają go na 10 lat. Warto dodać, że w przypadku dzieci do 12. roku życia odciski palców nie będą pobierane. Wówczas będzie trzeba je pobrać przy kolejnej wymianie dokumentów, gdy ich posiadacze już nieco podrosną.
Planowane zmiany, chociaż będą musiały się po 2 sierpnia spotkać z akceptacją, rodzą pewne kontrowersje. Dla wielu osób umieszczenie na dokumencie odcisku palca jest daleko idącą ingerencją w prywatność. Wystarczy poczytać komentarze w Internecie, by przekonać się też, że odcisk palca źle się kojarzy. Jeszcze większą liczbę krytyków ma fakt, że o nowy dokument nie będzie można wnioskować online. Na samej konferencji zaznaczono, że prowadzone są prace, aby przy kolejnych wymianach dowodu osobistego znów możliwe było skorzystanie z drogi elektronicznej. Czy i kiedy będzie to możliwe? Póki co nie wiadomo na ten temat nic pewnego.
Źródło zdjęcia: Designed by Freepik