Jakość powietrza w Polsce – nie jest dobrze!

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Jakość powietrza w Polsce – nie jest dobrze!

Polska jest w niechlubnej czołówce krajów o największym zanieczyszczeniu powietrza. Na tle naszych miast gorzej wypadają tylko te w Pakistanie, Bangladeszu i Indiach. 

Wraz z przypływem mrozów zauważyliśmy, jak fatalny jest stan naszego powietrza. W wielu polskich miastach mieszkańcy zmagają się z uporczywym problemem smogu. Zgodnie z pomiarami stacji Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ), w styczniu poziom pyłów PM 2,5 w Warszawie wyniósł 500% dopuszczalnej normy, zaś PM 10 – 200% normy. 

Styczniowy raport AirVisual pokazuje, że Warszawa i Wrocław należą do pierwszej dziesiątki najbardziej zanieczyszczonych miast świata odnośnie jakości powietrza. W niechlubnym rankingu Wrocław znalazł się na drugiej pozycji, Warszawa zaś na ósmej.

Sytuacja nie wygląda dobrze również w innych miastach Polski – 2 lutego GIOŚ wydał alarmujące oświadczenie w sprawie aktualnej i prognozowanej jakości powietrza w Polsce. Informuje w nim:

W dniu 1 lutego 2021 r. poziom alarmowy, oznaczający średniodobowe stężenie pyłu zawieszonego PM10 powyżej 150 µg/m3 (mikrogramy/metr sześcienny – przyp.red.), został przekroczony:

  • w województwie dolnośląskim: w Nowej Rudzie (232,1 µg/m3),
  • w województwie śląskim: w Raciborzu (186,6 µg/m3),
  • w województwie małopolskim: w Nowym Targu (173,2 µg/m3).

Źródło: GOIŚ

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*