Materiał Partnera
Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Nasiona ziół należą do produktów, które mogą zrewolucjonizować naszą kuchnię. Współcześnie zioła możemy kupić praktycznie wszędzie. W sklepach dostępne są zarówno zioła świeże, jak i suszone. Problem w tym, że nie mamy pojęcia jaką drogę przeszły kupione w supermarkecie rośliny zanim trafiły na nasz stół. Jeżeli chcemy odżywiać się zdrowo, idealnym pomysłem wydaje się uprawa ziół z nasion.
Sprawdź okaze na nasiona zioł w sklepie plantet.pl
Najważniejszym argumentem przemawiającym za zakupem nasion ziół i domową uprawą jest zdrowie. Gdy samodzielnie sadzimy wysokiej jakości nasiona ziół, możemy z czystym sumieniem powiedzieć, że wiemy co znajduje się na naszym talerzu. Choć świeże zioła są dostępne w każdym supermarkecie, pamiętajmy, że dla ich producentów liczą się przede wszystkim oszczędności (świadomie decydują się oni na obniżenie jakości produktu).
Zioła nie są szczególnie trudne w uprawie. Mogą je sadzić nawet osoby, które nie mają wielkiego pojęcia o ogrodnictwie. Większość ziół udaje się nawet w balkonowych skrzynkach, czy doniczkach na parapecie. Trzymanie ziół na parapecie w kuchni sprawia, że całe pomieszczenie wypełnia się charakterystycznym, przyjemnym aromatem. Do tego pewne gatunki ziół odstraszają insekty, których nie chcielibyśmy widzieć w swojej kuchni.
O nasionach ziół powinni pomyśleć wszyscy ci, którzy lubią dobrą kuchnię. Zioła znajdują zastosowanie w większości kuchni świata. Sprawiają one, że potrawy stają się aromatyczne, są też lepiej trawione przez ludzki organizm. Bardzo popularnym ziołem, bez którego nie sposób wyobrazić sobie kuchni włoskiej jest bazylia. Bazylia jest znakomitym dodatkiem do wielu potraw, które przygotowujemy na co dzień, dlatego dobrze jest mieć ją zawsze pod ręką. Popularnymi ziołami, które na co dzień dobrze sprawdzą się w kuchni są rozmaryn, oregano, tymianek, szałwia, estragon, czy kolendra.
Warto zdecydować się na zakup nasion ziół, gdyż zioła mogą stanowić ważny element domowej apteczki. Tradycja stosowania ziół w lecznictwie jest bardzo długa i sięga tysięcy lat wstecz. Walory lecznicze posiadają zarówno pojedyncze rośliny, jak i ich mieszanki (muszą być jednak umiejętnie skomponowane). Są zioła, które działają przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo, antywirusowo, przeciwgrzybiczo, antybakteryjnie, antyalergicznie, przeciwgorączkowo, przeciwbiegunkowo, hepatoprotekcyjnie, itp. Nie brakuje ziół o właściwościach uspokajających. Osoby odchudzające się mogą sięgać po zioła (lub mieszanki ziół, które przyspieszają przemianę materii).
Wielką zaletą ziół jest fakt, że nie powodują one (pod warunkiem, że umiejętnie je stosujemy) poważnych skutków ubocznych, czym górują nad syntetycznymi lekami. Jeżeli jesteśmy zestresowani możemy przyrządzić napar z liści melisy znajdującej się na naszym parapecie. Gdy naszym problemem jest świąteczne przejedzenie, możemy rozwiązać go przy pomocy naparu ze świeżych liści mięty (jego działanie jest silniejsze niż naparu z liście suszonych).
Jeżeli po raz pierwszy kupujemy nasiona ziół, wybierajmy takie, które są bezproblemowe w uprawie. Wybór ziół wymagających może sprawić, że szybko się zniechęcimy. Gdy zamierzamy stworzyć ogródek ziołowy na parapecie, wybierzmy takie gatunki ziół, które będą dobrze się czuły w takim miejscu. Na parapecie w kuchni warto wyhodować melisę, szczypiorek, bazylię, oregano, miętę, czy tymianek. Pamiętajmy, że poszczególne zioła mogą mieć różne wymagania jeżeli chodzi o podlewanie, czy nasłonecznienie. Z tego względu najlepiej jest zacząć hodowlę od dwóch, maksymalnie trzech roślin. Jest to uzasadnione również ze względu na fakt, że zioła bardzo intensywnie się rozrastają.
Osoby, które myślą o sadzeniu ziół na parapecie lub na balkonie muszą pamiętać, żeby wybierać jedynie wysokogatunkowe nasiona ziół. Takie nasiona są najbardziej wydajne, co oznacza, że z nawet niewielkiej ich ilości uzyskamy bujne plony.