Kończący się rok z powodu pandemii nie sprzyja świętowaniu. Okres przed Bożym Narodzeniem sprawia jednak, że chętnie przypominamy sobie tradycyjne jarmarki. Odbywały się w całej Europie, ale gdzie były szczególnie okazałe?
Bożonarodzeniowe jarmarki to nie tylko piękna tradycja, która pozwala eksponować lokalne zwyczaje i kuchnię, ale też wspaniała atrakcja turystyczna. To właśnie w okresie ich trwania wielu turystów ściąga do europejskich miast w nadziei poczucia wyjątkowej atmosfery świąt.
Bożonarodzeniowe jarmarki zdecydowanie uległy komercjalizacji przez to, że stały się ważne dla lokalnej turystyki w mniejszych i większych miastach. Stąd też zdarza się, że zaczynają się już w ostatnim tygodniu listopada i trwają jeszcze w styczniu.
Coraz częściej lokalne świętowanie staje się ujednolicone, co dzieje się za sprawą popkultury. „All I want for Christmas’’ rozbrzmiewa na jarmarkach w Polsce, Niemczech czy w Wielkiej Brytanii. Niezależnie od tego, jak oceniamy to zjawisko, na każdym takim wydarzeniu spotkamy grzane wino i lokalne przysmaki.
Gdzie w Europie czas Bożego Narodzenia obchodzi się szczególnie znanymi i okazałymi jarmarkami? Oto uroczystości w najbardziej znanych miejscach:
Stolica Saksonii jest wspaniałym celem turystycznym, ale w okresie Bożego Narodzenia ściąga do niej szczególnie wielu turystów. Wszystko za sprawą organizowanego od 1434 r. ‘’jarmarku struclowego’’. Zwiedzający zajadają się też lokalnymi piernikami i niewielkimi pączkami. Święty Mikołaj przybywa codziennie, aby odkryć kolejne okienko kalendarza adwentowego. Jednym z symboli drezdeńskiego świętowania jest tradycyjna piramida bożonarodzeniowa, która ma niemal 15 m wysokości.
Jarmark bożonarodzeniowy odbywający się w Norymberdze uchodzi za największy w całej Europie. Nie to decyduje jednak o jego wyjątkowym charakterze, ale fakt odbywania się wśród przepięknej zabudowy miasta o średniowiecznym rodowodzie. Zjemy na nim tradycyjne kiełbaski i napijemy się ponczu z największego na świecie kotła z tym napojem.
Wyjątkowość jarmarku bożonarodzeniowego w stolicy Austrii zapewnia sceneria Zamku Schönbrunn. Można się zapomnieć i zacząć wyobrażać sobie, że jest się przeniesionym w przeszłość o dwieście lub trzysta lat. Przy okazji można nabyć wysokiej jakości drewniane zabawki i dekoracje świąteczne ze szkła, ceramiki, drewna i innych materiałów. Można też nauczyć się je samemu wyrabiać podczas warsztatów rzemieślniczych. Wszystko przy występach chórów i oczywiście przy grzanym winie.
Sięgający tradycją 1570 r. jarmark bożonarodzeniowy w Strasburgu przeobraża to francuskie miasto w jedną wielką zimową krainę. Jeden z najstarszych w Europie, składa się z ponad 300 stoisk ulokowanych w 12 małych jarmarkach w poszczególnych częściach miasta. Okna zdobią światełka i dekoracje, w powietrzu czuć zapach grzanego wina i cynamonu. Organizatorom bardzo zależy na promowaniu alzackich tradycji – stąd to właśnie taka kuchnia przede wszystkim gości na różnorodnych stoiskach.
W holenderskim mieście odbywa się aż 26 jarmarków bożonarodzeniowych. Największą rolę odgrywa Festiwal Świateł, podczas którego całe miasto jest uroczyście iluminowane. Wśród specjałów można znaleźć mniej lub bardziej specyficzne produkty – między innymi ciasteczka, owoce w czekoladzie, ryby i sery.
Stolica Chorwacji nie jest oczywistym wyborem w tym zestawieniu, ale w czasie adwentu to właśnie to miasto staje się przepełnione świąteczną atmosferą, straganami i miejscami, gdzie można się dobrze bawić, np. słuchając muzyki na żywo. Na turystów czeka bajkowy tramwaj, pokazy rzeźbienia w lodzie i liczne koncerty. Nie dziwi, że to właśnie Zagrzeb wygrywa plebiscyty na najlepszą świąteczną imprezę w całej Europie.