Kryzys wieku młodego – coraz częstsze zjawisko

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Kryzys wieku młodego – coraz częstsze zjawisko

Badania psychologiczne pokazują, że coraz więcej osób pomiędzy 25 a 30 rokiem życia przechodzi kryzys ćwierćwiecza. Czym się objawia?

Okazuje się, że kryzys wieku może spotkać nie tylko osoby po 50 roku życia. Coraz częstszym zjawiskiem staje się kryzys wieku młodego, który dotyka osoby w wieku około 25-30 lat. Badania psychologiczne przeprowadzone w Wielkiej Brytanii pokazują, że aż 6 na 10 młodych odczuwa wewnętrzny kryzys i ma trudności z radzeniem sobie w otaczającym świecie. 

Czym objawia się kryzys ćwierćwiecza?

Kryzys wieku młodego charakteryzuje się poczuciem braku spełnienia, ciągłym przygnębieniem, odczuwaniem monotonii, kwestionowaniem dotychczasowych życiowych wyborów i przewartościowaniem celów. 

Wskazuje się, że możliwe powody kryzysu u młodych to: życie na pograniczu raczkujących demokracji i rozwiniętego technologicznego świata, ogrom możliwości, presja ze strony społeczeństwa oraz trudności z dokonaniem wyboru, problemy z poczuciem tożsamości i określeniem własnych wartości. Młodym często trudno zdecydować, jaki zawód chcą wykonywać, czy chcą wchodzić w poważne związki, zakładać rodziny, czy wieść życie singli. 

Psycholog, dr Oliver Robinson, który przeprowadził badania na młodych Brytyjczykach twierdzi, że kryzys ma zawsze dwie strony – jest to czas pełen stresu, przygnębienia i strachu, ale to także doświadczenie, które może otworzyć i rozwinąć umysł. 

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*