Wiele osób błędnie używa naprzemiennie nazw kredytu i pożyczki. Są to dwa różne produkty finansowe. Jakie są najważniejsze różnice między nimi?
Kredyt jest zobowiązaniem pieniężnym udzielanym przez bank lub SKOK na wniosek kredytobiorcy. Zgodnie z prawem bankowym art. 69 kredytodawca pożycza kredytobiorcy oznaczoną sumę pieniędzy na określony w umowie cel.
Kredytobiorca zobowiązuje się do korzystania z kredytu zgodnie z warunkami określonymi w umowie, czyli zwrotu kredytu wraz z odsetkami w comiesięcznych ratach określonych w umowie oraz do zapłaty prowizji za udzielenie kredytu.
W pisemnej umowie kredytowej powinny zostać zawarte takie informacje jak:
Bank udziela kredytu tylko tym osobom, które mają zdolność kredytową i pozytywną historię w BIK.
Definicja pożyczki określona jest w Kodeksie cywilnym art. 720. Pożyczkodawca zobowiązuje się przenieść na pożyczkobiorcę własność określonej ilości pieniędzy lub rzeczy określonych co do gatunku np. worek zboża.
Pożyczkobiorca na mocy umowy pożyczki zobowiązuje się do oddania w określonym terminie określonej sumy pieniędzy lub rzeczy co do gatunku. Pożyczka może być oprocentowana lub nie (wszystko zależy od treści umowy pożyczki).
Zgodnie z Kodeksem cywilnym:
Kredyt i pożyczka różnią się między sobą:
Różnice między pożyczką a kredytem mają znaczenie dla klienta. Pożyczka jest bardziej dostępna i ma elastyczną formę. Może ją otrzymać każdy – wiele firm pożyczkowych nie sprawdza pożyczkobiorcy w bazach BIK. Pożyczkę można wydać na dowolny cel.
Kredyt jest formą finansowania udzielaną tylko przez banki i SKOK-i. Są określone przez regulacje prawne. Jest to bezpieczniejszy rodzaj umów.
Kredyty są korzystniej oprocentowane niż pożyczki. W niektórych firmach pożyczkowych można otrzymać pierwszą pożyczkę za darmo.
Zdjęcie główne: pexels.com/Andrea Piacquadio