Jak zostać projektantem mody?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak zostać projektantem mody?

Interesujesz się światem mody i marzysz, aby projektować własne kolekcje? Dowiedz się, jak możesz zostać projektantem mody. Oto kilka wskazówek.

Poza artystycznymi uczelniami wyższymi, program edukacyjny dla przyszłych projektantów mody oferuje wiele szkół wyższych oraz prywatnych firm organizujących specjalne kursy. Niektórzy specjaliści wskazują też, że poza umiejętnościami technicznymi, dobry projektant powinien mieć odpowiednie predyspozycje artystyczne. Jak je zdobyć? Czego powinien nauczyć się przyszły projektant? Zapraszamy do lektury. 

Fot. cottonbro / Pexels

Gdzie uczyć się projektowania mody?

Umiejętności potrzebnych do wykonywania tego zawodu możesz nauczyć się na zorganizowanych kompleksowych kursach. Edukację w zakresie projektowania odzieży oferuje też wiele szkół policealnych, wyższych szkół artystycznych oraz techników krawieckich. Jeżeli chcesz osiągnąć wysoki poziom umiejętności projektowych, najlepiej podjąć naukę na uczelniach wyższych – ASP w Łodzi, Warszawie, czy we Wrocławiu oferują specjalistyczne kierunki poświęcone projektowaniu ubioru. 

Jakie umiejętności powinien mieć projektant mody?

Najłatwiej powiedzieć: talent. – Oczywiście, jednak to nie wszystko, a i bez szczególnie rzucającego się w oczy talentu, możemy wypracować odpowiednie do wykonywaniu zawodu projektanta umiejętności. Co potrafi projektant mody i czego uczy się na kursach oraz w szkołach? Przede wszystkim:

  • krój i szycie,
  • rysunek żurnalowy,
  • stylizacja, 
  • obsługa programów graficznych do projektowania odzieży,
  • materiałoznawstwo,
  • historia sztuki i ubioru.

Czy rzeczywiście wiedza teoretyczna na temat historii ubioru i sztuki jest potrzebna współczesnemu projektantowi mody? Jak najbardziej! Obecnie na rynku pracy poszukuje się przede wszystkim kreatywnych projektantów, a bogate zaplecze teoretyczne i szeroka wiedza mogą pomóc w tworzeniu nowych niebanalnych projektów. Jak mawiał Pablo Picasso: „Naucz się zasad jak profesjonalista, by móc je potem łamać jak artysta”!

Fot. Ksenia Chernaya / Pexels

Jak rozpocząć pracę jako projektant mody?

Nie powinniśmy mieć złudzeń – konkurencja jest duża, a wymagania rynkowe stale rosną. Zatem aby znaleźć satysfakcjonującą pracę jako projektant mody w firmie odzieżowej, konieczna jest wytrwałość, determinacja i zaangażowanie. Na początek warto szukać staży i praktyk, które pozwolą nam lepiej zaznajomić się z branżą i poznać świat mody od podszewki. Jeżeli zaś myślimy o własnej firmie, wówczas niezbędny jest przede wszystkim pomysł na siebie i swoją markę. Aby własną twórczością zwrócić uwagę klienteli i przebić się na rynku, musimy zaoferować coś, co będzie potrzebne lub pożądane.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*