Jak zmieni się Twój kredyt hipoteczny w 2022?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak zmieni się Twój kredyt hipoteczny w 2022?

Jeżeli są tutaj osoby, które zamierzają w 2022 wziąć kredyt hipoteczny lub takie, które aktualnie go spłacają — zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem dotyczącym zmian w bieżącym roku.

Mniejsza zdolność kredytowa

Biorąc pod uwagę, że kredyty stały się najzwyczajniej w świecie droższe, będzie oczywiście nierozerwalnie szło to w parze ze zmniejszeniem zdolności kredytowej wśród osób, które chciałyby taką pożyczkę zaciągnąć. Osoby, które nie dostaną w tym roku awansu/pożyczki, mogą spodziewać się, że złożone propozycje kredytów od różnych banków będą mniejsze, niemniej ich atrakcyjność będzie zwiększona ze względu na różne promocje. Banki w celu przyciągnięcia i namówienia klientów na kredyt, będą próbować szukać sposobów na to, aby maksymalnie obniżyć różne koszty. Jeśli więc planujesz wzięcie pożyczki w 2022 roku, to najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie odczekanie kilku miesięcy po rozpoczęciu roku, tak aby poszczególne placówki mogły wystartować ze swoją ofertą.

Możliwość zakupu mieszkania/domu bez wkładu własnego

Istotną zmianą, która na pewno ucieszy wszystkie osoby chcące zamieszkać na swoim jest to, że od połowy 2022 roku będzie można zaciągnąć kredyt związany z zakupem mieszkania lub budową bez konieczności posiadania wkładu własnego. Jest to związane z programem — Mieszkanie bez wkładu własnego — który ma zacząć funkcjonować od 26 maja. Warto także podkreślić, że ze zniżek oferowanych przez państwo będą mogły skorzystać pary, które będą spodziewać się potomstwa. W przypadku drugiego, trzeciego itd. dziecka, część długu zostanie spłacona przez państwo. Wzrost cen kredytów może sprawić, że ceny poszczególnych mieszkań będą niższe.

Zmiany w dostępności kredytów hipotecznych w 2022 roku

Banki rekomendują, aby decydować się na oferty kredytów ze stałym oprocentowaniem, rozłożonym na około 5 do 7 lat. Jest bardzo prawdopodobne, że również w tym roku będą miały miejsce podwyżki stóp, a tym samym wzrost oprocentowania samych kredytów. W praktyce znowu przełoży się to na mniejszą możliwość skorzystania z takiej finansowej pomocy od państwa. Dlaczego wybór kredytu ze stałym oprocentowaniem jest dobrym pomysłem? Ponieważ to sposób na uchronienie się przed zmianami związanymi właśnie ze wzrostem stóp procentowych.

Zdjęcie główne: Towfiqu barbhuiya/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*