Każdy z nas uwielbia smak świeżego pieczywa. Niestety wiele osób źle je przechowuje, co powoduje jego szybkie czerstwienie. Można temu zaradzić, znając najważniejsze zasady przechowywania pieczywa. Dowiedz się jak zachować świeżość pieczywa na dłużej.
Wiele osób decyduje się na chlebak. To dobry wybór, jeśli chcemy by nasze pieczywo zachowało świeżość na dłużej. Chlebak powinien umożliwiać dostęp powietrza do wewnątrz. W innym wypadku chleb może szybko czerstwieć. Chlebaki drewniane, również te wykonane z bambusa będą idealnym wyborem. Chleb przechowujemy w nich bez foliowych torebek.
Na rynku pojawiły się również chlebaki wykonane z metalu. Mają one swoje plusy, ponieważ ładnie wyglądają i są łatwe w czyszczeniu. Problemem jest z kolei brak dostępu do świeżego powietrza. Dodatkowo metalowy pojemnik znacznie szybciej się nagrzewa. Nie powinien więc stać blisko kuchenki lub okna. Dobrym wyjściem będzie kupienie ceramicznego pojemnika na chleb, który będzie przykryty drewnianą deseczką. Bardzo ważne jest regularne mycie chlebaka, najlepiej za każdym razem, kiedy wkładamy do niego świeży bochenek.
Chlebak metalowy można myć wodą z płynem do mycia naczyń. Dużym błędem jest długie przechowywanie pieczywa w folii, ponieważ zbiera się w niej mnóstwo wilgoci, która może wywołać gromadzenie się bakterii. Foliowe opakowanie będzie z kolei dobrym wyjściem, jeśli chleb chcemy zamrozić chleb. Najlepszym jednak sposobem jest przechowywanie chleba w lnianych woreczkach, które można prać i które sprawiają, że skórka chleba pozostaje chrupka.
W chlebakach nie można trzymać z kolei bułek z nadzieniem, np. z serem czy z masłem czosnkowym, ponieważ zapachy łatwo przenoszą się na inny rodzaj pieczywa. Można je przechować w lodówce, ale nie dłużej niż jeden dzień.
Pieczywo można przechowywać również w uchylonych pojemnikach plastikowych oraz w lnianych workach w szafce kuchennej. Warto sprawdzać, czy na półce nie pozostają okruszki, które szybko przyciągają mrówki oraz mole spożywcze. W sklepach ekologicznych dostępne są również papierowe torebki na pieczywo. To dobre rozwiązanie, jeśli chcemy przechować pieczywo tylko przez kilka dni.
Chleb można mrozić pod warunkiem, że szczelnie owiniemy go w folię lub włożymy do plastikowego pudełka. Nigdy nie mrozimy chleba pokrojonego na kromki. Chleb rozmrażamy w temperaturze pokojowej. Dobrym sposobem jest również rozmrażanie go w piekarniku ustawionym w temperaturze około 160 stopni z termoobiegiem. W ten sposób pozostanie on chrupiący i będzie smakował jak chleb prosto z piekarni. W ten sam sposób można mrozić i rozmrażać również bułki.