Sprzątanie może być dla nas bardzo męczące. Na szczęście istnieją sposoby, aby zrobić to sprawnie i nie tracić wiele czasu. Sprawdźmy, jakie są najlepsze sposoby na szybkie sprzątanie mieszkania.
Wiele osób zaczyna porządki od wyrzucenia zbędnych śmieci, czy przedmiotów, a później rozpoczyna czyszczenie mebli oraz blatów. Mycie blatów bez ich opróżnienia nie ma sensu, ponieważ nie będziemy w stanie odpowiednio doczyścić wszystkich zakamarków, odkurzając pomiędzy rzeczami. By porządki były jeszcze szybsze, zadbajmy, aby na stołach, czy kredensie było jak najmniej bibelotów. Je również należy odkurzać, co znacznie wydłuża nasz czas na porządki. Na początku sprzątania odłóżmy rzeczy na miejsce, poukładajmy je oraz wyrzućmy śmieci, które np. zalegają nam na biurku. Jeśli na początku będziemy ścierać kurze, a później dopiero zamiatać lub odkurzać podłogę, wtedy nie zmarnujemy cennego czasu na ponowne czyszczenie podłogi.
Jeśli mamy pralkę automatyczną lub zmywarkę, starajmy się na początku naszych porządków wstawić pranie lub brudne naczynia do zmywarki. Nie tylko znacznie zmniejszymy ilość rzeczy, które zapewne zalegają na krzesłach i blatach, ale również w czasie prania i zmywania naczyń możemy wykonywać inne czynności.
Jak sprzątać, żeby nie tracić czasu? Wiele osób bez sensu wykonuje kilka czynności w złym porządku chronologicznym, co sprawia, że efektywność poświęconego czasu na sprzątanie znacznie spada. Pamiętajmy, aby np. na początku zmyć podłogę, a dopiero później umyć toaletę, ponieważ wylewana woda z wiaderka ponownie ją zabrudzi.
Zanim zaczniemy czyścić sanitariaty, warto wcześniej spryskać płynem do czyszczenia i rozprowadzić środek do uporania się z kamieniem w muszli klozetowej, wannie, umywalce itd., np. na kilkanaście minut przed planowanym sprzątaniem. W ten sposób brud oraz kamień będą znacznie szybciej schodziły z powierzchni, a samo ich czyszczenie zajmie nam znacznie mniej czasu.
Systematyczność jest bardzo ważna w różnych aspektach życia, także w sprzątaniu. Jeśli na bieżąco będziemy odkładać wszystkie rzeczy na miejsce, nie zabałaganimy mieszkania. Włączajmy regularnie pralkę i zmywarkę z brudnymi rzeczami, opróżniajmy kosz na śmieci i włączajmy odkurzacz. Czekanie na weekend, kiedy zazwyczaj planujemy generalne porządki, jest błędem. Lepiej kilka minut poświęcić na sprzątanie każdego dnia w ciągu tygodnia, niż spędzić cały wolny dzień na ogarnianiu nagromadzonego bałaganu.
Podczas porządków starajmy się posegregować rzeczy tak, aby można było je łatwiej znaleźć, kiedy będą potrzebne. W szafie warto zastosować np. kosze na ubrania lub specjalne organizery na bieliznę, dzięki czemu nie będziemy musieli szukać ulubionej rzeczy i łatwiej je będzie można schować po wypraniu. Przy okazji możemy pozbyć się rzeczy, których już nie nosimy od dłuższego czasu.
W obecnych czasach wiele osób pracuje w trybie home office. Co niektórzy nadal pracują w biurze. Można podzielić obowiązki tak, żeby również te osoby, które nie pracują zdalnie, mogły pomóc w sprzątaniu. Po wykonaniu służbowych obowiązków możemy zająć się domem i posprzątać część pomieszczeń, a reszcie domownikom, którzy wrócą z pracy, pozostawić np. umycie podłóg czy wyrzucenie śmieci. Warto również wykonać harmonogram oraz ustalić zasady sprzątania, aby każdy starał się dbać o porządek.