Jak przejść na dietę wegetariańską? Radzimy!

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak przejść na dietę wegetariańską? Radzimy!

Popularny w ostatnim czasie wegetarianizm budzi sporo kontrowersji i zyskuje zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Wiele osób, chcących porzucić spożywanie mięsa, nie do końca potrafi odnaleźć się w nowej diecie i wdrożyć nowych nawyków żywieniowych, porzucając i zniechęcając się do diety roślinnej.

Od czego zacząć?

Istnieje błędne przekonanie, według którego należy zrezygnować ze spożywania mięsa i zastosować z dnia na dzień pełną dietę wegetariańską. Dla wielu osób jest to kłopotliwe, ponieważ trudno jest nam wykluczyć coś, co najzwyczajniej w świecie lubimy.

W 2011 roku Matt Cutts w wykładzie dla grupy TED przekonywał, że jeśli chcemy coś od zawsze robić, ale z jakichś powodów nie zrobiliśmy, powinniśmy spróbować tego przez 30 dni. Jest to znakomity pomysł, który pozwoli Ci zaznajomić się z tajnikami diety wegetariańskiej. Jeśli przetrwasz, możesz tworzyć nowe postanowienia i wprowadzać je przez kolejne 30 dni. Nieważne, że nie przejdziesz na wegetarianizm od razu. Ważne, że chcesz i próbujesz, a to wspaniałe osiągnięcie!

Cel

Zadaj sobie kilka pytań i poznaj swoje motywy przejścia na wegetarianizm. Robisz to dla swojego zdrowia? Może dla środowiska? Nie chcesz zabijać zwierząt w celu pozyskania mięsa? Być może szukasz wyzwania? Pamiętaj, że każdy cel jest wartościowy i pozwoli Ci zbliżyć się do mety, a nawet pomoże w chwilach słabości i da kopa motywacyjnego.

Literatura

Mówiąc o literaturze, mamy tutaj na myśli oczywiście książki kucharskie. Pozwolą Ci one sprawdzić, co wegetarianie właściwie jedzą i jak różnorodna jest kuchnia wegetariańska. Ponadto przekonasz się, że jarosze nie żywią się samą sałatą i innymi surowymi warzywami, a to dość powszechny stereotyp. Posiłki muszą być rzecz jasna odpowiednio zbilansowane, bo i tutaj przy nieodpowiednim żywieniu zaczniesz przybierać na wadze. Warto też zapoznać się z licznymi badaniami, przeprowadzanymi przez specjalistów z całego świata.

Przełam stereotypy

Często zniechęcamy się nie przez siebie samych, ale przez innych ludzi. Niejednokrotnie usłyszysz wśród znajomych lub przy rodzinnym stole wiele nieprzychylnych słów. Najważniejsze, to nie przejmować się kąśliwymi uwagami, a spokojnie wysłuchać i wyjaśnić. Pamiętaj, że mimo tych wszystkich błędnych przekonań, dieta wegetariańska jest zdrowsza niż dieta, w której skład wchodzi mięso. Według American Dietetic Association, amerykańskiej organizacji zrzeszającej specjalistów ds. Żywności i żywienia, prawidłowo zaplanowane diety wegetariańskie, wliczając w to całkowity wegetarianizm i diety wegańskie, są zdrowe, odpowiednie pod względem żywieniowym i mogą zapewniać korzyści zdrowotne w profilaktyce i leczeniu niektórych chorób

Nie wyruszaj też z antymięsną krucjatą i nie przekonuj na siłę innych do przejścia na wegetarianizm. Niech oni podejmą tę decyzję, tak jak i ty ją podjąłeś, a jeśli ktoś cię o coś zapyta, o co w tym wszystkim chodzi, odpowiedz jak specjalista. 

Liczne zalety

Zgodnie z artykułem, opublikowanym przez Harvard Medical School, wegetarianizm niesie za sobą liczne korzyści, wśród których znajduje się m.in.:

  1. Zmniejszone ryzyko zachorowań na choroby serca, np. atak serca oraz zmniejszone ryzyko śmierci z powodu przyczyn sercowych. Analiza danych z pięciu badań, które przeprowadzono w sumie na 76 000 osób wskazuje, że wegetarianie byli aż o 25% mniej narażeni na ryzyko śmierci z powodu chorób serca. 
  2. Nieznacznie też spada ryzyko zachorowania na raka. Największy spadek obserwuje się przy zachorowalności na raka jelita grubego, głównie przez wykluczenie z diety czerwonego mięsa.
  3. Badania wykazują, że dieta wegetariańska znacząco zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. W badaniu przeprowadzonym na członkach Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego (około 40% członków tej grupy religijnej to wegetarianie) wykazano, że ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 jest o 50% mniejsze niż u osób spożywających mięso.

Szukaj, badaj, eksperymentuj

Jak widzisz za wegetarianizmem kryją się nie tylko potrawy. To także liczna literatura, publikacje, badania i opracowania. Poznaj dietę wegetariańską i nie bój się być mądrym w tej dziedzinie, a kiedy zajdzie taka potrzeba, nauczaj innych. Eksperymentuj w kuchni i nie pozwól, by jedzenie stało się monotonne i by tak o nim myślano, bo może być ono smaczne i przede wszystkim zdrowe. Wegetarianizm to także ciekawy styl życia i warto go poznać!

Źródła: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19562864/,
https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/becoming-a-vegetarian, https://www.ted.com/talks/matt_cutts_try_something_new_for_30_days?language=pl

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*