Jak pielęgnować skórzane buty?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak pielęgnować skórzane buty?

Dobrze dobrane buty ze skóry to wybór, który nie zawodzi. Wiele osób dopiero w takim obuwiu jest w stanie czuć się naprawdę wygodnie. Są eleganckie i zdecydowanie praktyczne – materiał ten nie zniszczy się tak bardzo, jak inne, dzięki czemu Twoje ukochane buty pozostaną z Tobą na długi czas. Pojawia się jednak problem, który wielu od zakupienia skórzanych butów odrzuca. Jak właściwie o nie dbać? To prawda, że potrzebują one nieco więcej pielęgnacji, ale zdecydowanie Ci się za to odpłacą. 

O czym pamiętać przed zakupem?

Najważniejsza rzecz w przypadku nowego obuwia, niezależnie od tego, z jakiego tworzywa jest wykonane, to rozmiar. W przypadku skórzanych butów ma to podwójne znaczenie, bo bardzo łatwo o deformacje butów, które mogłyby służyć Ci przez lata. Z czasem dopasują się one do stopy, jednak – aby przypadkiem nie kupić zbyt małego rozmiaru – istotne jest, aby buty mierzyć po południu lub nawet wieczorem, kiedy stopa jest już zmęczona. Buty mierzone z rana, na wypoczętą stopę, mogą okazać się za małe.

Krok pierwszy: impregnowanie

To praktyka stosowana od bardzo dawna, na szczęście dziś odpowiedni środek jesteśmy w stanie kupić w sklepie. Impregnat do skórzanego obuwia to gwarancja jego przetrwania. Pamiętaj, by zaimpregnować buty przed nałożeniem ich pierwszy raz! W sklepach obuwniczych dostępna jest cała masa środków do impregnowania, zarówno te klasyczne, jak i chroniące przed brudem czy wilgocią.

Jeżeli wydaje Ci się, że impregnat nie będzie Ci potrzebny, bo buty zakładać będziesz raz czy dwa razy do roku, na specjalne okazje, szybko się rozczarujesz. Impregnowanie zapobiega również wypaczeniu się skóry Twoich butów, które zbyt długo stoją nienoszone w szafce. Aby na pewno dobrze zaimpregnować swoje obuwie, należy wcierać preparat w buty tak długo, aż skóra przestanie go wchłaniać i pozostanie na niej jego warstwa. Wtedy spokojnie możesz uznać, że buty zostały skutecznie zaimpregnowane. Gratulacje!

Krok drugi: wypełniacz do butów

Może kojarzysz jeszcze stare, drewniane wypełniacze, które umieszczano w butach, zwane prawidłami? Obecnie wciąż używa się wypełniaczy do butów, a można je dostać w każdym sklepie obuwniczym. Dobrze zakupić je wraz z nowymi butami, by dobrze pasowały. Półbuty męskie, półbuty damskie czy inny rodzaj skórzanego obuwia – do każdego dopasujesz inny wypełniacz, który należy umieszczać w butach zawsze, gdy odstawiasz buty do szafy.

Krok trzeci: pastowanie i nabłyszczanie

Skórzane buty mogą być zarówno matowe, jak i błyszczące. O każdy z tych rodzajów należy dbać inaczej. Błyszczącą skórę należy odpowiednio czyścić, a następnie nabłyszczać impregnatem. Natomiast skórę matową dobrze jest co jakiś czas – na przykład raz na tydzień – nasmarować specjalnie przeznaczoną do tego pastą. Najwłaściwsze będą pasty, które jednocześnie chronią kolor obuwia. 

Krok czwarty: czyszczenie

O skórzane buty warto dbać na różne sposoby, nie zapominaj więc o ich odpowiednim czyszczeniu. Do czyszczenia butów na co dzień najlepsza będzie bawełniana ściereczka, do zabrudzeń w trudno dostępnych miejscach używaj specjalnych szczoteczek (np. do zamszu – szczoteczki gumowej). Jeżeli zaś chodzi o specyfiki do czyszczenia skórzanego obuwia, jest ich naprawdę mnóstwo. Bez problemu znajdziesz kremy w kolorze Twoich butów, popularne są również szampony czy spraye. Odpowiednim woskiem możesz nie tylko wyczyścić buty, ale też zabezpieczyć je przed wilgocią. Dobrze jest pamiętać również o tym, aby należycie czyścić buty w środku. Świetnie sprawdzi się do tego antybakteryjny spray, który utrzyma buty w czystości, dezynfekując je i chroniąc przed grzybami oraz bakteriami.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*