Artykuł sponsorowany
Jakie metody ogrzewania domu jednorodzinnego są obecnie najkorzystniejsze? Bierzemy pod uwagę zalety i wady różnych instalacji grzewczych w domu.
Już na etapie planowania domu warto podjąć decyzję dotyczącą metody ogrzewania budynku. Przy wyborze warto uwzględnić m.in. koszty instalacji, konserwacji oraz eksploatacji. Należy pamiętać o tym, że sezon grzewczy w Polsce może trwać nawet pół roku, dlatego ogrzewanie powinno być ekonomiczne, komfortowe w codziennym użytkowaniu i ekologiczne.
Trudno jednoznacznie określić, która metoda ogrzewania jest najbardziej korzystna, ponieważ konsumenci mają różne upodobania i przyzwyczajenia. Należy też wziąć pod uwagę to, że ceny paliwa bądź energii mogą różnić się u poszczególnych sprzedawców, a także obejmować inne kwoty w zależności od sprawności zastosowanych urządzeń grzewczych.
Instalacja pompy cieplnej to dość kosztowna inwestycja, ale warto ją rozważyć, ponieważ jest to technologia bezemisyjna i przyjazna dla środowiska. Technologia dostarczania ciepła oraz ciepłej wody przy pomocy pomp ciepła pozwala na efektywne wykorzystanie energii z otoczenia. Jeśli szukasz rozwiązania, które pozwoli Ci zmniejszyć koszty eksploatacji, to warto połączyć użytkowanie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną oraz własnym magazynem energii.
Wolnostojące kominki koza są rekomendowane dla osób, które szukają tańszej, ale wciąż funkcjonalnej alternatywy dla tradycyjnego kominka. Nowoczesne modele kominków wolnostojących sprawdzą się nie tylko dla miłośników rustykalnych czy industrialnych wnętrz, ale również dla amatorów współczesnego designu. Do domków jednorodzinnych i letniskowych szczególnie polecane są modele z korpusem i frontem z wysokogatunkowej stali, która odpowiada za odporność na działanie wysokich temperatur. Przy zakupie warto upewnić się także, że urządzenie spełnia normy BIMSchV 2, czyli nie emituje tlenku węgla na poziomie większym niż 1250 mg/Nm3.
Ogrzewanie podłogowe umożliwia równomierne i efektywne rozłożenie ciepła w pomieszczeniu. Najczęściej wyróżnia się ogrzewanie podłogowe wodne, które wiąże się instalacją rur z gorącą wodą lub ogrzewanie elektryczne, które nie wymaga od użytkownika zakupu kotła, ale bez stosownego dofinansowania może okazać się nieopłacalne z powodu zwiększonego zużycia energii elektrycznej.
Na rynku dostępne są paliwa stałe o różnym składzie i jakości, dlatego dla efektywnego spalania warto zainwestować w surowce od sprawdzonego producenta, które mają wysoką wartość opałową. Dobrej jakości ekogroszek chorzów wymaga mniejszego nakładu pracy przy obsłudze kotła, ponieważ generuje minimalne ilości popiołu czy spieków. Dużą popularnością cieszy się także pellet góra, którego produkcja nie oddziałuje negatywnie na środowisko naturalne. Przy zakupie warto sprawdzić, czy pellet jest objęty certyfikatem EN Plus A1, a także ma niską zawartość wilgoci, która mogłaby utrudniać jego spalanie.
Fot.: Rudy and Peter Skitterians/pixabay.com