Nasze CV jest bardzo ważnym elementem obok listu motywacyjnego, który dołączamy do dokumentów, starając się o pracę. Powinno być napisane w sposób zachęcający i czytelny, by ewentualny pracodawca przekonał się co do naszej osoby oraz umiejętności, jakie posiadamy. Oto niektóre ważne porady rekruterów, które mogą pomóc nam w napisaniu idealnego CV.
Wiele osób starających się o pracę popełnia podobny błąd. W swoim CV umieszcza wszystkie umiejętności, które posiada. Podobnie jest z doświadczeniem zawodowym. Wypisywanie w CV wszystkich miejsc pracy nie jest ważne, ponieważ rekruter lub właściciel firmy i tak skupią się na tych kompetencjach, które będą potrzebne na stanowisku, które chcemy objąć. Wybierzmy wszystkie branże, w których pracowaliśmy, tylko jeśli faktycznie opisują nasze kompetencje do objęcia wakatu w firmie.
Rekruterzy bardzo często sprawdzają linijkę w CV podpisaną jako pasje i hobby. Jeśli ewentualny przyszły pracownik nie posiada żadnych pasji, może okazać się osobą, która nie jest kreatywna i nie ma swojego życia prywatnego. Wiele firm mocno promuje nowy styl pracy – work-life balance, który oznacza przyjazne środowisko pracy, pozwalające na pogodzenie życia osobistego z zawodowym. W ramach podziękowania za pracę, właściciele firm często dają swoim współpracownikom karty na siłownię czy squasha lub wejściówki do teatru albo kina. Osoba bez żadnych pasji może nie wpasować się w filozofię firmy. Warto w CV podzielić się swoimi pasjami, ponieważ mogą one podpowiedzieć rekruterowi, na jakim stanowisku odnajdziemy się najlepiej.
W wielu CV pojawia się ten sam błąd – osoby starające się o pracę przedstawiają swoje wykształcenie od liceum np. do studiów wyższych. Jeśli dana osoba skończyła profilowane liceum lub technikum, swoje wykształcenie zaczyna nawet od ukończenia podstawówki. Powinniśmy skupić się na tych szkołach oraz kursach, które są potrzebne nam na danym stanowisku pracy i pokazują nasze umiejętności oraz kompetencje. Jeśli staramy się np. o stanowisku cukiernika, nie musimy udowadniać swoich kompetencji poprzez wpisywanie w CV kursu z wózka widłowego. Starajmy się skupić tylko na tych szkołach, które faktycznie przedstawiają nasze umiejętności.
Niestety, kłamanie w CV przyniesie nam odwrotny skutek. Rekruterzy mogą szybko poznać kłamcę, kiedy zapytają go o hobby albo będą chcieli dowiedzieć się więcej na temat doświadczenia zawodowego. W wielu przypadkach prawda szybko wychodzi na jaw, ponieważ osoba starająca się o pracę nie będzie wiedziała do końca, o czym mówi. Rekruter ma przygotowane na rozmowę kwalifikacyjną pytania, dzięki którym będzie wiedział dokładnie, czy osoba starająca się o pracę faktycznie ma odpowiednie kompetencje.
W CV wymagane jest pokazanie swojego zdjęcia, ponieważ w ten sposób znacznie łatwiej jest znaleźć nasze CV wśród dokumentów innych osób. Wybierzmy zdjęcie, na którym nie tylko korzystnie wyglądamy, ale również prezentujemy się profesjonalnie. Dzięki temu osoba rekrutująca będzie widziała, że zależy nam na dobrym i profesjonalnym wizerunku.
CV powinno wyglądać przejrzyście oraz być czytelne. Należy podzielić je na nasze dane osobowe, wraz z numerem telefonu, adresem strony internetowej i e-mailem, a także na wykształcenie, doświadczenie zawodowe, kompetencje, pasje oraz oczekiwania względem stanowiska pracy, na które chcemy być przyjęci. Ostatnia część jest bardzo istotna, ponieważ wiele firm szuka pracowników, którzy mają już umiejętności, ale chcą również dalej rozwijać się w swojej profesji.
Obecnie każde CV musi mieć na końcu dokumentu klauzulę, w której zgadzamy się na przetwarzanie naszych danych osobowych w celach rekrutacji. Treść klauzuli można skopiować również ze stron internetowych, które pomagają nam w stworzeniu profesjonalnego CV.
Kiedy tworzysz CV, doświadczenie zawodowe należy wpisywać od ostatnich miejsc pracy i skończyć na wcześniejszych. Osoba rekrutująca największą uwagę będzie skupiała na naszych najnowszych doświadczeniach. Ponadto warto również przy doświadczeniu zawodowym wpisać obowiązki, jakie mieliśmy na poprzednim stanowisku pracy.