Jak dbać o chomika? Wszystko o pielęgnacji

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak dbać o chomika? Wszystko o pielęgnacji

Istnieje kilka ras chomików różniących się wielkością i temperamentem. Zwykle zwierzątka żyją do dwóch lat, choć niektóre osobniki mogą żyć dłużej. Sprawdź, jak o nie dbać, by zaspokoić wszystkie potrzeby!

Jak urządzić klatkę?

Przygotuj butelkę wody i miskę na jedzenie (wystarczająco ciężką, aby chomik jej nie przewrócił). Wypełnij klatkę smakołykami i zabawkami (kołowrotek lub tunel do ćwiczeń i akcesoria do żucia). Chomiki lubią podgryzać rzeczy, dlatego kup klatkę z solidnym dnem lub szklane akwarium z dobrze wentylowaną pokrywą z siatki drucianej. Wsyp kilka wiórów ze starego mieszkania zwierzątka, by od razu poczuło się jak u siebie w domu.

Poświęć trochę czasu, by nawiązać kontakt z chomikiem

Cierpliwość, regularne karmienie, wspólna zabawa poza klatką i ciche mówienie do chomika, pomoże Ci stworzyć z nim więź. Pamiętaj, by zawsze podchodzić do niego powoli. Rozmawiaj z nim spokojnie, bez krzyków. Z czasem nauczy się rozpoznawać Twój głos i zapach.

Obchodź się ostrożnie ze swoim zwierzakiem

W przeciwieństwie do innych małych zwierzątek, chomiki i myszoskoczki należy nosić oburącz i trzymać w złożonych dłoniach. Zachowaj szczególną ostrożność podczas wkładania ich do klatki. Nie musisz się wtedy martwić, że uciekną lub prześlizgną się przez dłonie. Pamiętaj, że chomik prowadzi nocny tryb życia, dlatego nie baw się z nim rano. Nikt nie lubi, gdy wyrywa się go ze słodkiego snu.

Jak wybrać klatkę i ściółkę?

Idealna klatka dla chomika powinna mieć przynajmniej 38 cm długości i 30 cm wysokości. Jeśli chcesz, by Twoje zwierzątko miało dużo miejsca do ćwiczeń i zabawy, poszukaj większego modelu. Upewnij się, że odpowiednio zabezpieczyłeś klatkę przed ucieczką. 

Jeżeli chodzi o ściółkę, zrezygnuj z drewnianych wiórów. Najlepiej sprawdzi się warstwa celulozowa lub włókna roślinne. Unikaj kuwety dla kotów, kolb kukurydzy, gazet i wszelkich pachnących legowisk (mogą zawierać chemikalia utrudniające oddychanie).

Czym karmić chomika?

Możesz kupować specjalne mieszanki dla chomików, które zazwyczaj składają się z owoców, warzyw, nasion i zbóż. Pamiętaj jednak, by regularnie dawać zwierzątku małe kawałki owoców i warzyw. Zapewnij też stały dostęp do świeżej wody. Warto przypomnieć, że nie wszystkie warzywa i owoce są dobre dla chomików. Możesz im dawać brokuły, pietruszkę, jabłka, gruszki, marchew i rzepę. Unikaj natomiast cebuli, czosnku, szczypiorku, pora, sałaty, surowych ziemniaków i pomarańczy. Chomiki są narażone na cukrzycę, dlatego nie mogą jeść dużej ilości owoców.

Karm codziennie zwierzątko. Pamiętaj, by napełniać ¾ miski. Dieta chomika może obejmować jarmuż, kapustę, posiekaną marchewkę i cukinię. Daj mu tylko tyle owoców i warzyw, ile może zjeść w ciągu 4 godzin. W przeciwnym razie może je gromadzić. 

Jak czyścić klatkę?

Pamiętaj, by regularnie czyścić klatkę. Przenieś chomika w bezpieczne miejsce, np. do drugiej klatki lub głębokiego pojemnika. Wyrzuć ściółkę i daj nową. Chomiki mogą czasami gromadzić jedzenie, dlatego regularna wymiana ściółki chroni je przed tyciem. Do mycia klatki użyj zwykłego mydła i ciepłej wody. Pamiętaj, by dokładnie ją wypłukać. Jeśli stosujesz ocet, wybielacz lub inny rodzaj środka czyszczącego, upewnij się, że starannie wytarłeś i wysuszyłeś klatkę przed wymianą ściółki.

Jak bawić się z chomikiem?

Chomiki uwielbiają ćwiczyć, dlatego podaruj swojemu zwierzątku kołowrotek lub piłkę. Pamiętaj, by pilnować go, kiedy się bawi. Chomik myje się sam w uroczy i oryginalny sposób. Myje pyszczek i uszy łapkami. Nie musisz mu pomagać, ma wszystko pod kontrolą.

Jak dbać o zdrowie zwierzątka?

Zabierz swojego chomika do weterynarza kilka dni po przywiezieniu do domu, a następnie co roku. Pamiętaj, by pojechać z nim do weterynarza, jeśli wykazuje którykolwiek z poniższych objawów: świszczący oddech, katar, słaby apetyt, przerośnięte przednie zęby, łyse plamy, rany na łapkach, luźne stolce i krew w moczu. 

Wszystkie zwierzęta mogą potencjalnie przenosić choroby wirusowe, bakteryjne, grzybicze i pasożytnicze na ludzi. Dokładnie myj ręce ciepłą wodą z mydłem przed i po kontakcie z chomikiem i jego klatką. Nigdy nie chwytaj go za futro ani ogon.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*