Domek na wsi – co zaplanować przed budową?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Domek na wsi – co zaplanować przed budową?

Artykuł sponsorowany

Pragnienie ciszy i spokoju często motywuje nas do wyprowadzki na wieś. Wiąże się to jednak często z koniecznością budowy domu, co nie jest najprostszym zadaniem. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać przed rozpoczęciem budowy swojego wymarzonego domu.

Formalności związane z budową domu

Zanim zaczniesz budowę swojego domku na wsi, koniecznie załatw wszystkie formalności, zwłaszcza te związane z warunkami zagospodarowania przestrzennego. Jest to niezwykle ważne, aby uniknąć nieprzyjemności związanych z przeznaczeniem działki oraz wielkością domu, która będzie na niej dopuszczalna. Jeśli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie został uchwalony, konieczne będzie wystąpienie o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Na tym etapie warto też sprawdzić, czy i jakie inwestycje są planowane w najbliższym otoczeniu. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że Twojego wiejskiego spokoju nie zakłóci na przykład budowa drogi. Jest to także dobry moment na zbadanie gruntów pod kątem odprowadzania ścieków. Zajmij się także wszelkimi formalnościami związanymi z ewentualną budową szamba oraz studni, ponieważ oba te elementy muszą znaleźć się w projekcie budowlanym. Jeśli zależy Ci na sprawnie działającej kanalizacji, koniecznie sprawdź, co oferuje producent szamb betonowych – szambamamut.pl.

Plan architektoniczno-budowlany

Jeśli wszystkie sprawy związane z MPZP lub warunkami zabudowy są już załatwione, a badania gruntu przeprowadzone, możesz przejść do wyboru projektu domu. Większość osób jest zainteresowana wybudowaniem na wsi domu mieszkalnego, jednak niektórych interesują jedynie domy weekendowe. Od przeznaczenie Twojego domku na wsi zależy, jaki projekt będzie najlepszy. Możesz też zdecydować się na projekt indywidualny, który zostanie wykonany przez architekta specjalnie na Twoje zamówienie lub zdecydować się na jeden z gotowych już projektów katalogowych. Na tym etapie koniecznie należy uwzględnić także dostęp do mediów oraz ocieplanie budynków Poznań jest miastem, w którym znajdziesz wielu specjalistów w tej dziedzinie. Pamiętaj także, że wszystkie dokumenty projektowe, to jest projekt architektoniczno-budowlany, projekt zagospodarowania działki,  załączniki niezbędne uzgodnienia oraz informacje o obszarze oddziaływania obiektu, należy przedstawić w starostwie.

Zdj. główne: Abbilyn Zavgorodniaia/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*