Czym i jak myć panele?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Czym i jak myć panele?

Artykuł sponsorowany

W wielu mieszkaniach, domach i biurach popularne są panele podłogowe. Nic dziwnego, doskonale imitują prawdziwe drewno, są proste w montażu i prezentują się naprawdę estetycznie. Trzeba jednak o nie dbać, aby charakteryzowały się długotrwałą żywotnością. Sprawdź czym i jak myć panele.

Regularne czyszczenie paneli

Panele podłogowe powinny być regularnie myte, najlepiej 2-3 razy w tygodniu. Poza tym trzeba pamiętać o usuwaniu plam na bieżąco. Jeśli wyleje Ci się herbata czy woda, lepiej od razu pozbyć się kałuży, a następnie wytrzeć powierzchnię do sucha. Zapobiega to pęcznieniu paneli podłogowych, a co za tym idzie, uszkodzeniom. W intensywnie użytkowanych miejscach, takich jak wejście do mieszkania albo otoczenie biurka, przy którym używane jest krzesło obrotowe, warto zastosować specjalne dywaniki albo maty. Wyposażenie na kółkach powinno mieć specjalne nakładki gumowe, aby nie szkodziły panelom.

Pamiętaj też, że ziarenka piasku, kamyki czy inne zanieczyszczenia widoczne gołym okiem, mogą porysować powierzchnię paneli. Właśnie dlatego zalegający kurz i brud trzeba od razu czyścić. 

Czym myć panele?

Panele podłogowe są o wiele łatwiejsze w czyszczeniu niż np. deski drewniane. Te wymagają specjalnych preparatów, dokładnej pielęgnacji oraz regularnej konserwacji. Do mycia paneli trzeba użyć oczywiście wody, jednak nie może być jej zbyt dużo. Mop powinien być wilgotny, a nie ociekać wodą. Trzeba więc solidnie go odsączyć. Do mycia paneli doskonale sprawdzi się mop płaski albo obrotowy. 

Wśród domowych środków czystości do mycia paneli znajduje się woda z octem. Wystarczy kilka łyżek na całe wiaderko. Jeśli denerwuje Cię zapach, możesz dodać odrobiny soku z cytryny albo olejku zapachowego. Taka metoda jest skuteczna, jeśli chodzi o mycie paneli, a także ich nabłyszczanie. 

Do mycia paneli sprawdzą się oczywiście preparaty przeznaczone do tego rodzaju podłogi. Warto wybrać takie, które nie tworzą piany, a także mają przyjemny, niedrażniący zapach. Zawsze stosuj taką ilość, jaka jest podana na opakowaniu. Zbyt dużo detergentów może uszkodzić panele podłogowe, a także sprawić, że pojawią się na niej smugi. Jeśli nie masz dedykowanych środków do podłogi, możesz użyć tradycyjnego płynu do mycia naczyń. Wystarczą dwie krople na całe wiaderko.

Dobrym sposobem jest czyszczenie paneli specjalnym mopem generującym parę wodną. Ta zabija szkodliwe bakterie i zanieczyszczenia, a dodatkowo nie musisz używać chemii. 

Mycie paneli krok po kroku

Jak myć panele? Pierwszym krokiem jest dokładne odkurzenie całego mieszkania. Służy do tego oczywiście tradycyjny odkurzacz, który pochłonie nawet najmniejsze zanieczyszczenia. Pamiętaj, aby zrobić to tuż po wycieraniu kurzu z komody, stołu czy telewizora. Kolejność sprzątania w domu ma ogromne znaczenie. Jeśli najpierw odkurzysz podłogę, a następnie zabierzesz się za czyszczenie innych powierzchni, powyżej jej poziomu, ponownie na niej znajdzie się kurz i zanieczyszczenia.

Następnie zamocz mop w wodzie z detergentem i dokładnie odsącz. Myj panele zgodnie z ich ułożeniem, aby nie były widoczne smugi. Zadbaj o szybkie schnięcie paneli, dlatego podczas sprzątania otwórz okno. 

Panele podłogowe mogą z biegiem czasu matowieć. Właśnie dlatego warto korzystać z gotowych preparatów nabłyszczających albo przygotować go samodzielnie. Wystarczy wlać 4 szklanki wody, 1 szklankę octu oraz 2-3 łyżki oliwy z oliwek. Całość należy wymieszać, a następnie spryskać mieszanką panele podłogowe. Po tym zabiegu konieczne jest wypolerowanie ich suchą szmatką.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*