Miasto położone nad Odrą, nazywane Wenecją Północy z racji licznych mostów, co roku jest celem licznych wycieczek turystycznych. To przede wszystkim wspaniały cel weekendowej lub dłuższej wyprawy, którą bez problemu można zaplanować samemu. Co w pierwszej kolejności warto tutaj zobaczyć? Oto kilka ciekawych propozycji.
Zespół historycznego centrum Wrocławia uznany został za pomnik historii – jego najbardziej charakterystycznym elementem jest gotycki Stary Ratusz. Stare Miasto to lewobrzeżna część Wrocławia, która wywodzi się z miasta lokowanego w XIII w. Najstarszą częścią jest tutaj Ostrów Tumski z katedrą, gdzie już w IX w. pojawiły się osady ludzkie. Późnogotycki Stary Ratusz z wieżą i przybudówkami powstawał od XIII do XVI w. Obecnie mieści się tutaj Wrocławskie Muzeum Miejskie. W obrębie Starego Miasta znajduje się też Wyspa Słodowa na Odrze, która jest popularnym miejscem wypoczynku.
Hala Stulecia to ekspresjonistyczna hala targowa, którą wzniesiono we Wrocławiu w latach 1911–1913 według projektu niemieckiego architekta Maxa Berga. Jej budowa była związana ze świętowaniem setnej rocznicy oporu Prus przeciwko Napoleonowi. W czasach Trzeciej Rzeszy hala była miejscem imprez i wystaw, ale też zjazdów NSDAP i wystąpień niemieckich polityków nazistowskich na czele z Adolfem Hitlerem. Wojnę przetrwała bez wielkich zniszczeń. Po wojnie także odbywały się tutaj wystawy, koncerty i imprezy sportowe. Obecnie spełnia podobną rolę.
W 2006 r. uznano ją za obiekt światowego dziedzictwa UNESCO.
We Wrocławiu można podziwiać jeden z narodowych zabytków malarstwa – Panoramę Racławicką, czyli dzieło Wojciecha Kossaka i Jana Styki z lat 1893–1894, które upamiętnia stulecie bitwy pod Grunwaldem. Eksponowany od 1980 r. obraz stanowi zapis batalii racławickiej. Namalowano go na płótnie rozpiętym na specjalnym stelażu, przestrzeń malarska ma wymiary 15 m × 114 m. Pierwotnie dzieło było wystawiane we Lwowie.
W obrośniętym dzikim winem historycznym budynku Muzeum Narodowego we Wrocławiu znajduje się 200 000 eksponatów ze wszystkich dziedzin sztuki, z wyjątkowo interesującą reprezentacją zabytków z terenu Dolnego Śląska. Szczególnie ciekawe wystawy dotyczą śląskiej rzeźby kamiennej z XII–XVI w. i rzeźby śląskiej z XIV–XVI w. Wśród zbiorów malarstwa polskiego i autorów zagranicznych działających w naszym kraju znajdziemy m.in. obrazy Marcello Bacciarellego, Józefa Brandta, Wojciecha Gersona, Józefa Chełmońskiego, Jana Matejki czy Jacka Malczewskiego.
Obiekt zlokalizowany niedaleko Hali Stulecia i otoczony pergolą. To największa fontanna w Polsce, posiada powierzchnię 1 ha. Tworzy ją 300 zróżnicowanych dysz wodnych – niektóre z nich tryskają wodą na wysokość 40 m. 800 punktów świetlnych na dnie dodatkowo ubogaca pokazy. Fontanna działa od przełomu kwietnia i maja do końca października.
Znajduje się we wrocławskim Parku Szczytnickim. Założony został w 1913 r. z inicjatywy hrabiego Fritza von Hochberga, który sprowadził do tego specjalnie ogrodników z Japonii. Jego oryginalny charakter przywrócono przy współpracy z japońskimi ekspertami w latach 1996–1997. Ogród ocenia się jako próbę unikatowego skopiowania fragmentu azjatyckiej kultury w innym kraju. Rosną tutaj liczne rośliny sprowadzone z Japonii, które posłużyły do stworzenia kilku kompozycji odwzorowujących różne rodzaje tamtejszych ogrodów.
Najstarszy ogród zoologiczny na ziemiach polskich, który powstał w 1865 r. Obecnie jego powierzchnia liczy sobie 33 ha, znajduje się na nich 10 500 zwierząt z 1132 gatunków. To stąd w latach 1971–2001 transmitowany był kultowy dla wielu osób program „Z kamerą wśród zwierząt” prowadzony przez Hannę i Antoniego Gucwińskich. Wrocławskie zoo jest jednym z najchętniej odwiedzanych w Europie i od początku swojego powstania może się pochwalić licznymi sukcesami hodowlanymi. W tym roku prawdziwym świętem były narodziny samiczki nosorożca indyjskiego, którego hodowlę prowadzi się tylko w 66 miejscach na świecie.